„Фокус“: Иванов може да одлучи кого ќе помилува!?

„Фокус“: Иванов може да одлучи кого ќе помилува!? Од велат дека Претседателот Ѓорѓе Иванов има дискреционо право да одлучи...

Граѓаните на Македонија очекуваат „супермен“ за претседател

Додека анкетите и анализите покажуваат дека македонските граѓани сметаат дека сите политичари се нечесни, кукавици, самобендисани, неодговорни и нерешителни, најновата анкета на МЦМС за...

„Одлив на мозоци: Секој трет би заминал од Македонија

Американскиот аналитичко-истражувачки центар „Галуп“ спроведе истражување за потенцијалните миграции на квалификуваната работна сила, според кое Нов Зеланд е најпосакувана земка за емиграција, а...

Тортевски би го бранел Игор Југ да не лежи само затоа што не е...

Игор Југ има повеќе право да добие амнестија од пратениците. Тој не ја извршил задачата што организаторите му ја доделиле, пишува на Твитер адвокатот...

Ременски: Пратениците не смеат да бидат привилегирани

„Никој не смее да биде привилегиран само затоа што бил избран или именуван функционер“ реагира пратеничката Фросина Ременски на најавите дека се...

Џафери контра Заев: Само Косово може да реши за својата армија

Спикерот на Парламентот, Талат Џафери, со спротивна изјава од таа на премиерот Зоран Заев за формирањето на војска на Косово.

Организаторите на „За заедничка Македонија“ не исполнуваат услови за амнестија, смета Рускоска

Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски – Бетмен и актерот Владо Јовановски, како организатори на протестите „За заедничка Македонија“ не ги исполнуваат...

Државна агенција бара филозоф за урбанистичко планирање

Не е шега државната Агенција за просторно планирање бара филозоф за извршување на работни задачи кои немаат никаква врска со филозофија туку со архитектура...

Darrow.org.uk: ОН слави ден на човекови права и врши геноцид врз Македонците

"Сите човечки суштества се раѓаат слободни и еднакви во достоинство и права". Освен ако не се Македонци. На 10 декември, Обединетите нации го прославија...

Пратениците да ги чека сигурна работа по истек на мандатот!?

Пратениците на кои ќе им заврши пратеничкиот мандат да имаат предност пи вработување по истекот на мандатот, по можност во администрација и на однапред...

Последни вести

Ганка Цветанова: Има ли Заев образ да се појави на Мечкин Камен?

Поранешнта министерка за Култура Ганка Ццветанова реагира на објавите дека премиерот Зоран Заев ќе се појавел на одбележувањето на Илинденското востание на...

,,Исчезна” Сашо Ордановски

Веќе 24 денови нема ни трага ни глас од провладиното перо „број 1“, Сашо Орданоски, пишува порталот лидер.мк. "Познатиот коментатор и пропагандист исчезна од јавноста...

Катица се појави во СЈО!

По шпекулациите во јавноста и прашањата каде е обвинителката Катица Јанева, која минатиот понеделник даде оставка, а отсуството од јавноста и од...

Траорна атмосфера во СЈО, Јанева го прекина боледувањето, отишла на работа

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска дошла на работното место во СЈО, откако во минатиот понеделник поднесе оставка а во вторникот отвори боледување. Извори...