Пак блокирана улицата пред Собрание

И денеска е затворена улицата кај Собранието поради собир на помала група Граѓани кои протестираат против промена на името и договорот со Грција и утрово...

Заев: Референдумот на 23 или 30 септември односно на 7 октомври

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервјуто за грчката државна телевизија ЕРТ изјавил дека се уште не утврдено кога ќе се одржи референдум на кој...

Кривични пријави против Заев и пратениците кои гласаа за договорот со Грција

ВМРО-ДПМНЕ до Јавното Обвинителство за организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, против Никола Димитров, против Талат Џафери, како и...

Каменос не ја урива владата, не бара 181 пратеник за Македонија

Помалиот коалиционен партнер во грчката влада АНЕЛ на Панос Каменос се откажа од три петинско мнозинство во грчкиот парламент за договорот со Македонија Каменос кој...

ММДЧП до богатите и моќни Македонци: Што чекате?

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ги повикува сите влијателни и богати Македонци да помогнат во ситуацијата околу името. Претседателот на ММДЧП(MHRMI) Бил...

Три сценарија за Преспанскиот договор и изборите во Грција

Преспанскиот договор ја дестабилизира Грција коментираат дел од доброинформирани грчки медиуми кои пишуваат за 3 сценарија во блиска иднина. По последните случувања и изјавите на...

Портпаролот на Владата до режисерот Митревски: Дрво без корен ќе си…

Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на невообичаено оштар и емотивен начин му се обраќа на режисерот Дарко Митревски откако тој вчера во емисијата "60...

Потпретседателот Пенс им понудил помош на Заев и Ципрас, не го спомнува НАТО

Американскиот потпретседател Мајк Пенс вечерва по телефон им понудил американска помош на двајцата премиери Ципрас и Заев за договорот за името. Тој прво разговарал со...

Петир: Не сум националист. Само ги сакам Хрватска и Македонија

Хрватската европратеничка Маријана Петир им реплицира на тие што противниците на договорот Заев-Ципрас, кој предвидува преименување на македонската држава во Република Северна Македонија, ги...

Западен дипломат бара “ДУИ да ја затне муцката”

Претседателот на Здружението на новинари Насер Селмани открива пораки кои што влијателни западни дипломати во Скопје пред референдумот ги упатиле на лидерот на ДУИ. Селмани...

Последни вести

И Владата е за принципите на ВМРО-ДПМНЕ, апелира да продолжат преговорите за СЈО

Министерката за правда Рената Дескоска ги прифати принципите укажани од ВМРО-ДПМНЕ и повика да продолжат разговорите на работните групи за предлог текст на новиот...

Мртва трка меѓу Сиљановска и Пендаровски, Река над 10 %

Ако денеска се одржат претседателски избори, 25 % од македонските граѓани би гласале за Стево Пендаровски, 22,4 % за Гордана Силјановска а 10,9...

Вучиќ: Избори во јуни или пролет 2020

Претседателот на Србија рече дека се уште нема конечна одлука за вонредни парламентарни избори кои ги бара опозицијата, но навести дека тие можат да...

Трамп го „подари“ Голан на Израел

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша декрет со кој се признава израелскиот суверенитет над Голанската висорамнина. Овој документ претставува отстапување...