Божин Павловски за договорите на премиерот со Бугарија и Грција

Академикот и писател Божин Павловски на својот Фејсбук профил коментира на случувањата околу дебатата која ја започнаа бугарските политичари и премиерот Зоран Заев за...

Дипломатите бесни: Заев не смеел да каже дека БЈБ го води член на...

Дел од западните дипломати во Скопје се бесни по изјавата на премиерот Заев во која тој вели дека началникот на Бирото за јавна безбедност...

Најдена замена за “началникот со џипот” Лазе Велковски

Актуелниот шеф на Секторот за внатрешни работи Тони Јакимовски е најсериозниот кандидат за наследник на досегашниот дитектор на Бирото за јавна безбедност Лазе Велковски...

ИПИС: 43,2 отсто граѓани ќе гласаат „за“ на референдумот, 22,7 отсто ќе бојкотираат

На прашањето каков е вашиот став за референдумот, 44,7 граѓани одговориле дека се против Договорот со Грција, од кои 22 ќе го бојкотираат референдумот,...

Бјадов: Еден куршум и два зајака (Анализа)

Пишува Трајче Бјадов Американската политика разбира дека најголем непријател на американската стратегија во Македонија преку #Референдумот (и со тоа на Балканот) не е движењето #Бојкотирам,...

Македонците од САД се мобилизираат контра референдумот

Македонските иселеници од САД преземаат низа активности за минирање на референдумот на 30 септември преку пријавување за гласање заради зголемување на цензусот, а потоа...

Порака „Бојкотирам“ и на стадионот во Франкфурт

Македонската дијаспора на најразлични начини го искажува својот став за бојкотирање на референдумот за договорот Заев-Ципрас за преименување на татковината во Северна Македонија, па...

Заев: Илинден е дел од заедничката историја, да го оставиме популизмот (ВИДЕО)

Политичките интереси и голиот популизам да го оставиме сите на старна, изјави денеска  Зоран Заев во врска со барањето на бугарскиот претседател Румен Радев...

Фаркаш: Неуспешен референдум е штетен за демократијата во Македонија

Евелин Фаркаш, поранешна заменик-помошничка на секретарот за одбрана на САД, го искористи присуството на денешното одбележување во Скопје на 17-годишнината од потпишувањето на Рамковен...

Бугарски академик: Драмата на Македонците е што дедовците им се Бугари!

Георги Марков, бугарски академик и историчар, без да ги одбира или премерува зборовите се надоврза на бурата во Бугарија што ја предизвика македонскиот премиер...

Последни вести

30 години затвор за убиецот на бугарската новинарка Викторија Маринова

На 30 години затвор е осуден Северин Красимиров за убиството на новинрката Викторија Маринова во Русе во октомври минатата година. По изрекувањето...

Твит на денот: Ахахаха, Гога ги помеша Неготино и Кавадарци* *„тепа“ и во Неготино,...

Слободан Јакоски го има твитот на денот за кандидатката за нов македонски претседател Гордана Силјановска-Давкова и нејзиниот лапсус на митингот во Неготино,...

А1.он: Албанските гласови му донесоа победа на Пендаровски

Чаир, Центар, Сарај, Струмица и Тетово, Дебар, Струга, Липково, Карпош ... се општините во кои претседателскиот кандидат Стево...

Цената на името!

„На твитер некоја будалетинка решава да убаци фејк приказна која треба да има наравоучение дека глупото преспанско име, и тоа како...