Постот што сè уште изнудува солзи

Велешкиот поет и писател Димитри Соле Љубин пред 4 години напиша емотивен текст за неговата семејна историја која почнува околу 1884 година. И ден денес...

Тајна средба во Атина, советниците на Заев и Ципрас во акција

Вчера во Атина, со учество на 3 дипломати од МНР, направен е договорот за смена на името, објави поранешниот министер за надворешни работи Антонио...

Експерт од САД бара да се притисне Грција да го реши спорот со Македонија

Лук Кофи, американски политички советник и веќе шест години соработник на конзервативната фондација „Херитиџ“, бара од САД да извршат притисок врз Грција „за да го...

Папата Франциск го воздигна Апостолскиот егзархат во Македонија во епархија

Досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001 година од папата Јован Павле Втори, со одлука на сегашниот папа Франциск од денеска е воздигнат...

Шлаканица од Заев за Борисов!?

Доколку Скопје и Атина навистина се обединат околу името „Република Северна Македонија“  тоа е отворена територијална претензија кон Пиринскиот крај, кој географски е дел...

Заев попусто преговара, Иванов има адут против ерга омнес за името

Претседателот Ѓорге Иванов, кој се противи на решение за името по принципот ерга омнес, има механизми со кои може да го спречи планот на...

Приштина ги спроведува заканите на Рама за „еден народ во една држава“

Парламентот на Косово ги засили шпекулациите дека Тирана и Приштина во координација работат на идејата за Голема Албанија на која предупреди лани албанскиот премиер...

Коѕијас на суд во Грција за велепредавство околу името „Македонија“

Сегрчката федерација на македонските културни асоцијации поднесе тужба против министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, обвинувајќи го за велепредавство со водењето на разговорите за...

Иванов против „личен договор“ меѓу Заев и Ципрас!

Претседателот на Република Македонија вели дека целиот процес околу името наликувал на личен договор меѓу премиерот Заев и премиерот Ципрас. Ѓорге Иванов, денеска, како што...

Соработник на Г.г. Стефан со алузии за предавство, сатанизам, манипулации на “квазиновинарот” Героски

Близок соработник на поглаварот на МПЦ -0А, презвитерот Бобан Митевски со невообичаен напад врз уредникот на весникот Слободен Печат и порталот Плусинфо.мк, Бранко Героски. Откако...

Последни вести

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

Унгарската владејачка партија Фидес е суспендирана од Европската народна партија (ЕПП) поради, како се нарекува, антиевропската кампања. Суспензијата значи...

Андреј Ковачев жали што Силјановска има забелешки на Договорот со Бугарија

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев денеска во Брисел се сретнал со кандидатката за македонски претседател, Гордана Силјановска, но не бил среќен од размената...

Прва средба на наследничката на Меркел со македонски политичари

Кандидатката за претседател на опозицијата Гордана Силјановска и претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се првите македонски политичари кои остварија средба со наследничката на...

Корибко: Признавањето на „Северна Македонија“ од Русија дел од планот „Нов Балкан“

Ендрју Корибко, политички аналитичар, новинар и колумнист на повеќе портали, како и член на Совет на експерти на Институт за стратешки студии...