Штипјани првпат на нозе против двојазичноста

Штип вечерва првпат се приклучи на листата македонски градови во кои се протестира против насилно изгласаниот Закон за употреба на јазиците, кој предвидува албанскиот...

Прилепчани на протест и покрај поканите за информативен разговор (ВИДЕО)

Поканите за информативен разговор во полиција што ги добиле 15-тина граѓани на Прилеп не ги одврати ниту нив, ниту нивни сограѓани и вечерва да...

Мико: Историјата нема да биде љубезна со Заев

Џејсон Мико, Американец од Аризона што продолжува да ја брани македонската кауза и покрај тоа што Владата на Зоран Заев неодамна го смени од...

МАНУ против непреведено име ерга омнес и промена на Уставот

По лавината реакции и прозивки од јавноста, Македонска академија на науки и уметности (МАНУ) на својата денешна годишна конференција конечно излезе со конкретен став...

Интервју со Мето Колоски: Македонија мора да се повлече од преговорите за името

По насилното изгласување на Законот за употреба на јазиците Обединета македонска дијаспора соопшти дека ги прекинува контактите со Владата. Се обиде ли некој оттаму,...

Малески: Притисокот од Русија само ќе го забрза влезот на Македонија во НАТО

„Не е точно дека постои вовлекување на Република Македонија во НАТО. Ова едноставно не е точно. Уште од 1991 година, по распадот на Југославија,...

Според „Британика“, името ни е и Republika e Maqedonisë (Albanian) 

Британската енциклопедија „Британика“ пишува дека официјално име на земјава покрај Република Македонија е и Republika e Maqedonisë (Albanian). Ова е првпат некој странски медиум или...

Москва ја предупреди Македонија за последиците од влезот во НАТО

Русија ја предупреди Македонија за негативните последици за регионалната безбедност и билатералните односи од приемот на земјата во НАТО. Ова беше соопштено од руското Министерство...

Македонија годинава нема да влезе во НАТО (ВИДЕО)

Македонија нема да стане годинава членка на НАТО, тврди првиот човек на Обединетата Македонска Дијаспора, во изјава за емисијата Алфаскоп на Алфа ТВ. Мето Коловски...

Потврдено: Коѕиас во четврток ќе слета во Скопје

„Би сакале да ве информираме дека министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ќе оствари официјална посета на Република Македонија, во четврток и...

Последни вести

Албанската опозиција ги враќа пратеничките мандати

dАлбанската опозициска партија на Љуљзим Баша предложил на членовите на парламентарната група да се откажат од мандатитебидејхќи, според него, албанскиот парламент е во рацете на криминалот.

Бугарија го очекува Талат Џафери на ратификацијата на протоколот за НАТО

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери ќе присуствува на гласањето во бугарското Народно собрание нза Протоколот за пристапување на земјата кон НАТО.

Што по зелените и сините книшки и картони и по електронските картички?

Eлектронските „здравствени“ картички не го дададоа саканиот ефект и здравствените институции работат на ново решение со кои граѓаните би имале пристап до...

Шкендија подобра од Вардар во дербито на стартот од пролетниот дел

Водечката Шкендија славеше со 1:0 против Вардар во дербито на првото пролетно коло од Прва македонска фудбалска лига и ја зголеми предноста...