Обединета македонска дијаспора: Рама како Милошевиќ во 1990-тите

Обединета македонска дијаспора (ОМД) реагира на изјавите на албанскиот премиер Еди Рама во косовскиот парламент дека „Албанија и Косово ќе имаат заедничка надворешна политика, а...

Росоклија до Меркел: Како може наметнат компромис да биде одржлив?

Горазд Росоклија, професор на Универзитет „Колумбија“ во Њујорк и член на Македонска академија на науки и уметности (МАНУ) надвор од работниот состав, реагира на...

Ако Грција опстои за ерга омнес и за Уставот, ништо од договор, смета бугарски...

„Ако Грција не се откаже од своето настојување да биде договорено име за сеопшта употреба и да биде променет македонскиот Устав, спорот меѓу двете...

Шест години затвор за убиец од Македонија во германски Ридерих

Окружниот суд од германскиот град Тубинген му изрече затворска казна во траење од шест години на 35-годишен убиец од Македонија, кој пред седум месеци...

Катедра за македонски јазик отворена на Универзитетот во Анкара

Во екот на разговорите со Грција за разликите за името, во кои една од темите е и македонскиот јазик, од Турција дојде абер за...

Арнаудов, Дамовски, „Бетмен“, Ченто од Шутка во домашен притвор

Пратеникот Љубен Арнаудов, водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Борис Дамовски и Богдан Илиевски, познат по прекарот Бетмен, како и Јане Ченто, внук...

Милчин: Грција глуми дека е загрозена од малата, сиромашна Македонија

„Не смееме да направиме потег што не е добро пресметан и не е добро промислен во врска со преговорите за името“, смета режисерот Владимир...

Македонија има подобри аргументи, но Грција има право на вето, вели американски конгресмен

Американскиот конгресмен Дејвид Прајс во интервју за Глас на Америка изјави дека „не е фер проблемот со името да ја попречи Македонија да стане...

Бугарски медиуми реагираат: Бугарија, а не Турција прва ја призна Македонија

„Не за прв пат, Турција се обидува да си припише заслуга дека прва ја признала Република Македонија. Такви тврдења веќе имаше од страна на...

Што ќе му сугерира Меркел на Заев, а што му понудила на Груевски?

Во пресрет на средбата Заев - Меркел во Берлин и очекувањата на сугестиите на Германија за спорот со Грција, „свиркачката мрежа“ Викиликс потсетува што...

Последни вести

Калајџиев: Притвори се одредуваат за политички цели

„Може да се сомневаме дека понекогаш притворот што го бараат обвинителите, а судиите го одобруваат од други причини, на пример пропагандни ефекти, политички цели, можеби...

Не му го одзедоа пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

Не беше постигната согласност во Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот на пратеникот и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски.

Изет Зеќири, претседателски кандидат на Алијанса и на Беса?

Доколку Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат...

Тортевски: Нападот врз Јанакиевски и Ристовски може да се одрази на екстрадицијата на Груевски

Нападите врз Јанакиески и Ристовски во притворското одделение во затворот во Шуто Оризари, може негативно да се одрази на барањето на Македонија...