Професорката Ристова-Астеруд го „уништи“ новинарот Бранко Тричковски

„Фокусирајте се на тезите“, бара професорката Каролина Ристова-Астеруд во врска со колумната на новинарот Бранко Тричковски, кој што се вклучува во одбрана на Беса...

За 77 отсто Грци неприфатливо ни името „Нова Македонија“ без превод

Ни предлогот „Нова Македонија“ без превод за ново име на северниот сосед е неприфатлив за 77 проценти од анкетираните Грци од агенцијата „Метрон анализис“,...

„Етнос“ манипулирал со Ципрас, вадејќи ја изјавата за македонска нација од контекст

Грчкиот весник „Етнос“ вчера употребил манипулативен метод за промоција на интервјуто со грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој според најавата рекол дека „македонска нација никогаш...

Руски политиколог предупредува за либанско сценарио во Македонија

Александар Сафонов, руски политиколог, објаснува зошто на НАТО му се брза да ја „вовлече“ Македонија и предупредува дека западното протежирање на албанскиот фактор во...

Професорот Марковиќ со апел до министерот Тевдовски

Политикологот Ненад Марковиќ преку социјалните мрежи упати јавен апел до најголемата партија во владата и министерот за финансии Драган Тевдовски кој најави дека и...

Незири: Иванов работи само за Македонците, сака етничка поделба

Аналитичарот Џелал Незири оценува дека се очекувало претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише указот за законот за употреба на јазиците, бидејќи тој се...

Премиерот на “непостоечка нација” на средба со Ципрас во Давос

Неколку часа пред грчкиот премиер да објави дека никогаш не постоела македонска нација, македонскиот премиер Заев потврди дека ќе се сретне со него на...

Венецијанската комисија „го чека“ Законот за јазиците

Владата го утврди законот Законот за употреба на јазиците, го испрати во Собранието, пратениците го изгласаа на 11 јануари, претседателот на државата пред три...

Прегазено дете ги скара вишото и републичкото јавно обвинителство

Републичкото обвинителство според извори на Алсат-М телевизија на следното рочиште кое ќе се одржи во вторник може да одлучи да се преквалификува делото во...

Македонија се бори за медал и за директен пласман на Светско

Никој во ракометната репрезентација на Македонија јавно не зборува за тоа, но потајно сите, а посебно „фалангата“, се надеваат во историски исчекор на Европското...

Последни вести

Украл 1,5 милиони денари од извршител

К.К.(46) од Штип против кого е поднесена кривична пријава за проневера во службата, украл близу 1,5 милиони денари од сметка на извшител, информираше МВР..

Напад со „бомба“ во Скопје

Д.С.(44) од Скопје вчера пријавил дека непознато лице фрлило експлозивна направа кон неговата куќа, по што избегало, пренесува „Опсервер“.

Ветер, снег и забрана за движење на тешки возила

Облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб интензитет предвидуваѝат метеоролозите. Ќе дува засилен ветер, а на повеќе места и...

Кумановска група: „Ќе ги следиме Груевски, Мијалков и Али Ахмети до крајот на светот“!

Кумановската група преку нивните роднини испратија реакција до Весникот Лајм. Во оваа реакција уште еднаш е наведена хронологијата на настаните во Куманово, а се објаснува и вчерашниот...