Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...

Кандидатот кој доби закани за убиство може да победи во Сарај

И покрај тоа што во првиот изборен круг загуби со над 3300 гласови кандидатот на БЕСА за градоначалник на општина Сарај има реални шанси...

Кумуцакос, противник на име Македонија, сега гледа можност за разврска на спорот

Пратеникот на главната грчка опозициска партија Неа Демократија, Јоргос Кумуцакос, познат по неговиот став дека „Поранешната и така натаму… република“ , треба да прифати...

Сорос префрлил 18 милијарди долари во неговото „Отворено општество“

Во последниве години,  Фондацијата се соочуваа со критики од владите на Унгарија, Русија, Полска, Македонија, Романија и Израел, каде што се смета дека го...

БЕСА ги повлекува сликите на Села со пиво, АА обвинувањата за исламски радикализам

Активисти на партиите БЕСА и Алијанса на Албанците деновиве интензивно работат со своите активисти кои ги повлекуваат од интернет просторот меѓусебните обвинувања меѓу двете...

Ќе замижи ли МВР за изборното „славеничко“ пукање во Шутка и Арачиново? (видео)

Министерството за внатрешни работи ги разгледува видеата од социјалните мрежи и подготвува материјали за можна кривична пријава против партиски активисти кои што на прославата...

Македонка загина во сообраќајка на автопатот Белград – Ниш

Македонска државјанка загина, а уште тројца нејзини сонародници се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска околу 18 часот на автопатот Белград...

Еди Рама медијатор за коалиција меѓу Села и БЕСА, ДУИ се лути

Албанскиот премиер Еди Рама во Скопје се обидува да постигне договор за соработка меѓу втората и третата партија во албанскиот блок Алијансата на Албанците...

Исходот на локалните во „ΠΓΔΜ“, повод за мобилизација во Атина

Во Грција се следат случувањата со очекување да се види дали реториката на господинот Заев и, се разбира, на министерот за надворешни работи, Никола...

Последни вести

Македонци штанцаат лажни вести, а не се од Велес

Светските медиуми не така одамна беа преплавени со стории за македонски тинејџери од Велес кои пишувале лажни вести фокусирани на напади врз...

Каменос на Ципрас: Екстремистите те направија премиер

Во негов стил, поранешниот министер за одбрана и лидер на „Независни Грци“, Панос Каменос, реагираше на соопштението на владата дека екстремисти се виновни за вчерашниот...

Подгорица накитена со албански знамиња го чека Илир Мета (ВИДЕО)

Албанскиот претседател Илир Мета, денеска ќе допатува во Подгорица во втора официјална посета во само шест месеци. Покрај официјалната средба со домаќинот...

Пратеник на „Потами“ прогласи „независност“

Уште еден пратеник на грчкиот парламент прогласи независност во пресрет на расправата и најавената ратификација на Договорот од Преспа. Јоргос Амирас, во...