Предлог компромисно име за скопскиот аеродром

Правот што се крена околу најавата дека скопскиот аеродром треба да добие ново име зашто сегашното содржело „ирединтистички“ тенденции кон грчката територија и историја,...

Заев: Грција нема побарано ништо за аеродромот и за „Воин на коњ“

Грција нема побарано преименување на скопскиот аеродром „Александар Велики“, ниту отстранување на неговиот споменик во центарот на градот, како знак на добра волја од...

Заев со нова епизода од серијалот за бабичката и македонскиот јазик

По примерите со бабичката од Струмица и со музичкото училиште во Прилеп, македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за словенечкиот весник „Вечер“ ја оправда...

Заев посакува Нова Година да ја пречека со Ципрас

„Градоначалникот денеска ме покани да ја дочекаме заедно Нова година.  Јас секако ќе размислам за оваа понуда, па можеби таму да ја дочекаме Новата година,...

Ќустендилци се жалат: Нема Македонци, нема трговија

Златните времиња на бугарските градови близу границата со Македонија се минато, а драстичниот пад на трговијата е евидентен во Ќустендил, каде што сè повеќе...

Грчката полиција го запре маршот на бегалците кон Македонија

Околу 200 бегалци, главно од Азија и од Африка, беа запрени од грчката полиција на границата со Македонија. Тие синоќа тргнаа од Солун кон македонската...

Кој министер „се журка“ на стихот: „Волиш ли ме кад около се ку.вам“

Уште не стивнаа реакциите за сликите на кои се гледа дека јавната обвинителка Фатиме Фетаи се забавува во диско а член на владата се...

Со законот за јазици промовиран нов член на владеачката коалиција

Пратеникот на партијата ГРОМ на Стевче Јакимовски, Чедомир Саздовски денеска ја официјализираше соработката со владеачката коалиција СДСМ - ДУИ - Алијанса за Албанците. Екс...

ДОМ: Законот за јазиците тешко применлив и нефункционален

Партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ), која е дел од владината коалиција, го оцени предложениот Закон за употреба на јазиците како „тешко применлив и...

Анѓушев побарал од САД помош „ала Холбрук“ во спорот со Грција

Вицепремиерот Кочо Анѓушев би поздравил американска помош од типот на „булдожер дипломатијата“ на Ричард Холбрук за надминувањето на спорот за името со Грција, известува...

Последни вести

Напад со „бомба“ во Скопје

Д.С.(44) од Скопје вчера пријавил дека непознато лице фрлило експлозивна направа кон неговата куќа, по што избегало, пренесува „Опсервер“.

Ветер, снег и забрана за движење на тешки возила

Облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб интензитет предвидуваѝат метеоролозите. Ќе дува засилен ветер, а на повеќе места и...

Кумановска група: „Ќе ги следиме Груевски, Мијалков и Али Ахмети до крајот на светот“!

Кумановската група преку нивните роднини испратија реакција до Весникот Лајм. Во оваа реакција уште еднаш е наведена хронологијата на настаните во Куманово, а се објаснува и вчерашниот...

МНР со упатство за странски новинари: „Македонец“,„македонски“, не „северномакедонец“ и „северномакедонски”

Министерство за надворешни работи на официјалната веб-страница објави упатство за странски новинари во кое низ конкретни примери посочува како да се користи...