Тајните странски инвеститори и нивото на државниот долг ќе станат јавни информации

Имињата на вистинските сопственици на инвестициите од офшор-дестинациите, точни бројки за јавниот долг и буџетарите, државата подалеку од медиумите и човековите права на прво...

Криминал, суд и затвор се најчесто користени зборови во Собранието

Криминал, суд, притвор, затвор и кривични пријави се најчестите зборови кои што ги користат пратениците во денешната дебата во Собранието која до полноќ мора...

По 11 години опозиција СДСМ ќе добие премиер

До крајот на денот СДСМ по 11 години  повторно ќе добие премиерска функција и можност да ја води македонската влада. За последен пат социјалдемократите...

Латас денеска подигнувал документи во СЈО

Оговорниот уредник на телевизија Сител Драган Павловиќ Латас кој е осомничен во два случаи кои ги води  СЈО,  „Тотал“ и „Тревник“ денеска повеќе од...

Учениците да здивнат, екстерно ќе нема, ветува министерката во најава

Законските измени со кои ќе се укине екстерното тестирање ќе се направат утре, најави пратеничката Рената Тренеска Дексоска, која е предложена за Министерка за образование...

За викендот пороен дожд, град и силен ветер

  Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од петок ќе настапи позначително дестабилизирање на времето и во наредните денови на повеќе места ќе...

Вашингтон Пост: 4 причини зошто САД и ЕУ треба да се занимаваат со Македонија

Угледниот американски весник Вашингтон Пост на владите на САД И ЕУ бараат  да интервенираат во решавање на македонската криза и за тоа наведуваат 4...

МХРМИ го обвини Даниел Сервер дека лобира за поделба на Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење движење за човекови права (МХРМИ) Бил Николов го обвини американскиот експерт за Балканот Даниел Сервер дека се залага за...

Пушењето меѓу главните причини за смрт на 20 илјади Македонци

  Речиси половината од жителите во Македонија пушат цигари, а најголемите корисници на тутун се лица меѓу 35 и 64 години, кои го сочинуваат 52...

Македонија нема сознанија за присуство на западни агенти во собранието на 27 април

Македонската амбасадорка во Србија, Вера Јовановска Типко, негирала дека македонските власти знаат за агенти на други странски служби во Собранието на 27 април. Според српските...

Последни вести

Лидерот на ММДЧП во конфликт со шефицата на канадската дипломатија за Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов влезе во директна конфронтација со една од најмоќните луѓе во Канада, министерката за надворешни...

Како Мицкоски ги убедил партнерите за предвремени избори ?

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски добил поддршка од партиите кои се дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори. Дел од партиските лидери биле...

Фала Димитров: Македонката што ги победи Грците во САД остана без националност

Ана Дукоска, Македонката што го победи моќното грчко лоби во Конгресот на САД остана без правото да биде Македонка по националност. Користејќи го хаштагот #ПрашувамЗаСебе...

Адвокат Митровски: Каде гореше за ваква шверцерска објава на законот за јазици

Адвокатот Јанаки Митровски смета дека власта не е сигурна дека ќе победи на изборите и затоа на шверцерски начин е донесен Законот за јазици. Според...