Зибери: Има волја, но има и санкции за неспроведување на Законот за јазици

„Законот предвидува санкции во случај на негово непочитување. Значи, доколку постои волја и не се спроведе, санкциите се тука и тие ќе ја натераат...

Како Шилегов негираше во Собрание дека ќе има двојазичност (ВИДЕО)

Петре Шилегов, сегашен градоначалник на Скопје, пред да стане тоа, во својство на пратеник на Социјалдемократски сојуз на Македонија, од говорницата во Собрание негираше...

Павловска-Данева: Зошто Законот за јазици беше со европско знаменце?

Универзитетската професорка, Ана Павловска-Данева, за новиот Закон за употреба на јазиците, што го усвои парламентарното мнозинство на СДСМ и ДУИ, вели дека закон од...

Само еден Албанец пратеник не гласал за Законот за јазиците

Кој е единствениот пратеник Албанец во Собранието на Република Македонија кој што не гласал за Законот за јазиците кој помина завчера со 69 гласа...

Советот на лидери без Мицотакис „ако Владата не се вразуми за името“

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, порача дека нема да присуствува на советот на лидери на партии „ако Владата не се...

Ќулавкова: Трагично е кога сам ќе си го смениш идентитетот на државата

Академик Катица Ќулавкова реагира на „Твитер“ со низа пораки околу изгласаниот Закон за употреба на јазиците. „Трагично е кога ќе си го смениш идентитетот на...

Стојков од ОМО „Илинден“ за МПЦ: Пишман мајки, маќеи и сирачиња

Стојко Стојков, историчар, основач и претседател на Обединета македонска организација „Илинден“ - Партија за економски развој и интеграција на населението (ОМО „Илинден“ - ПИРИН)...

Бунт на замениците министри за правда и за екологија, Ахмети и Заев ги смируваат...

Незадоволство тлее веќе подолго време меѓу членовите на извршната власт од редовите на СДСМ поради лошите кадровски решенија на министерските позиции од албанскиот политички...

Извиси ли затворениот Бетмен Велит, не се спомнува во ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Нема информација дека архитектот Богдан Илиевски, на социјалните мрежи познат како Бетмен Велит, е повторно избран за дел од раководството на најголемата партија во...

Антологија: Како Битов ги толчеше грчките позиции (ВИДЕО)

Видео објавено од Обединета македонска дијаспора на нејзиниот профил на „Јутјуб“ открива како еден од најбогатите Македонци во светот Џон Битов Сениор ги уништува...

Последни вести

Руска амбасада во Атина: САД се мешаат во внатрешните работи на Грција

Руската амбасада во Атина сугерираше дека Вашингтон дека се меша во внатрешните работи на Грција, во врска со неодамнешната посета на американскиот...

Шверцувале 122 кг. хашиш во ранци во Грција

Тројца странски државјани, двајца по 29 и еден 26-годишен, биле  уапсени во планинскиот регион Теспотија во северозападна Грција и недалеку од границата...

Врховниот командант нема обврска да бара одобрение за унапредувања

Од Кабинетот на претседателот целосно ги отфрлаат тврдењата на Антикорупциска дека со донесувањето на указите за унапредување на армиски старешини, претседателот Ѓорѓе...

Петир: Би сакала следна членка на ЕУ да биде Македонија

Хрватската европратеничка Маријана Петир посакува Македонија да биде следната членка на Европска унија. „Верувам дека ЕУ ќе биде отворена...