Стерјовски: Бугарија бара Бугари во Албанија каде што има Македонци

Васил Стерјовски од Македонска алијанса за европска интеграција во интервју за ТВ 21 вели дека Бугарија ја присили Албанија да признае бугарско малцинство, присвојувајќи...

Заев ги обвини Таравари и Села за партиски чистки

Заминувањето на Алијансата за Албанците не ја дестабилизирало Владата тврди премиерот Заев. Тој во интервју за порталот МКД.МК порачува дека нема да дозволи Македонија...

Утврдени граници услов за ЕУ, само Македонија го исполнува

Ако го деблокира евроинтеграцискиот процес со надминување на спорот за името со Грција годинава, Македонија ќе има силен адут во пристапувањето кон Европска унија...

Јаховиќ како Супермен на насловната на турски „Фанатик“

Македонскиот фудбалски репрезентативец Адис Јаховиќ осамна во костум на филмскиот херој Супермен на насловната страница на турскиот дневен спортски лист „Фанатик“ благодарение на извонредните...

Разочарана: Најчевска се повлече од Советот за реформи во правосудството

Со писмо, професорката Мирјана Најчевска адресирано до Министерството за правда и до останатите членови на Советот за реформи во правосудството, известила дека повеќе не...

Христијан Мицкоски му честитал Божик на Заев

Во овие празнични денови дозволете ми во свое име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, Вам лично, на свештеништвото и на сите верници на Евангелистичко-методистичката...

Северна, Горна, Нова – трите предлози на Нимиц за Македонија!

Три имиња ќе презентирал медијаторот Метју Нимиц на 19 јануари во Њујорк, а предлозите, наводно, веќе биле пристигнати во Атина и во Скопје. Според информациите...

Албанскиот претседател Мета заигра македонско оро во Пустец!

Порачувајќи дека македонското малцинство е богатство за Албанија, албанскиот претседател Илир Мета за време на денешната посета на Пустец и на дело ја покажа...

Македонско движење од САД: Османи нема право да разговара за нашето име

Македонско движење за човекови права од Њујорк и Њу Џерси му порача на потпретседателот на Владата, Бујар Османи, дека нема право да разговара за...

Таравари почна да објавува „бомби“ за ДУИ

По примерот на СДСМ и неговата кампања „Вистината за Македонија“, гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари денеска почна со објавување „бомби“ под мотото „Вистината за ДУИ“. „Има...

Последни вести

Пендаровски призна дека работел на договор со Русија

Откако на една од предходните дебати Стево Пендаровски негираше дека како советник на Црвенковски работел на договор за соработка со Русија, тој на вчерашната...

Сиљановска, “Џивџан” и Астеруд меѓу “Комитите” во големата победа за “Фајнал фор” (ФОТО)

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова беше дел од фантастичната атмосфера на ракометниот меч Вардар - ПИК Сегед на кој македонскиот шампион победи со...

Маргарин, за или против?

Приказната за маргаринот почнува од пред два века, кога Наполеон III понудил награда за откривање на поевтина варијанта на путерот, наменет за војската. Тогаш...

Борис Дамовски го илустрира бојкотот со слепа улица

Својот став за бојкотирањето на вториот круг од претседателските избори го изрази и режисерот на „Еднооки“, Борис Дамовски. Еден...