Меѓу најчестите жртви на присилни бракови во Швајцарија се од Македонија

Македонија е во групата земји од кои потекнуваат најголемиот број жртви на принудни бракови во Швајцарија, стои во извештајот на сојузната Влада за спроведувањето...

Ѓуленисти оперираат во седум училишта во Македонија

Веста за апсењето во Косово на турски државјанин осомничен за врски со организацијата на Фетула Ѓулен, во Турција позната како ФЕТО и означена како...

Спиеш ли мирно Манчевски – Партизација на здравството или обичен триумфализам

Директори и лекари членови на ДУИ денеска триумфално ја слават победата на нивната партија на локалните избори на своите работни места каде што според...

Дурловски: Се покажавме како генерација неспособна да зачува држава!

Оперскиот пејач Игор Дурловски се огласи со жестока порака на својот профил на „Фејсбук“ во врска со завршените локални избори во Македонија. „Едниот вели 'наместени...

Алијанса на Села не ја напушта владата, засега

Немаме определно став за напуштање или останување во Владата, тоа допрва ќе биде решено откако ќе се анализираат последните изборни резултати, вели Арбен Таравари Како...

ВМРО-ДПМНЕ не ги признава изборите, но и не ги враќа мандатите

Иако лидерот Никола Груевски веднаш по завршувањето на вториот круг од локалните избори синоќа објави дека ВМРО-ДПМНЕ не ги признава резултатите, неговата партија нема...

На маса е името Нова Македонија, тврди грчки портал

Подзaборавениот предлог Нова Македонија за ново име на северниот сосед на Грција воскресна во коментар на грчкиот портал „Атенс војс“. „На маса е името Нова...

Попоски: Имаше тивок договор со Германија за бегалците

Поранешниот министер за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, во книга што неодамна излезе од печат во Австрија ја потврдува тезата на авторите за...

Покрај ВМРО-ДПМНЕ, најголем губитник на локалните избори е БЕСА

Покрај ВМРО-ДПМНЕ, кој доживеа вистински дебакл на шестите локални избори во самостојна Македонија, менувајќи ги улогите со СДСМ во однос на 2013 година, најголем...

Села не го признава поразот во Струга(ВИДЕО)

Претседателот на Алијансата на Албанците вечерва од Струга порача дека за него и за неговата партија е неприфатлив изборниот резултат, пренесе 24 Вести. Во...

Последни вести

И Владата е за принципите на ВМРО-ДПМНЕ, апелира да продолжат преговорите за СЈО

Министерката за правда Рената Дескоска ги прифати принципите укажани од ВМРО-ДПМНЕ и повика да продолжат разговорите на работните групи за предлог текст на новиот...

Мртва трка меѓу Сиљановска и Пендаровски, Река над 10 %

Ако денеска се одржат претседателски избори, 25 % од македонските граѓани би гласале за Стево Пендаровски, 22,4 % за Гордана Силјановска а 10,9...

Вучиќ: Избори во јуни или пролет 2020

Претседателот на Србија рече дека се уште нема конечна одлука за вонредни парламентарни избори кои ги бара опозицијата, но навести дека тие можат да...

Трамп го „подари“ Голан на Израел

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша декрет со кој се признава израелскиот суверенитет над Голанската висорамнина. Овој документ претставува отстапување...