Ни „х“ од хонорар за локалните избори членовите на ИО во тетовско Теарце

Членовите на Општинската изборна комисија во општина Теарце уште не се платени за нивниот ангажман на локалните избори на 15 и 29 октомври. За членовите...

Светот да внимава на кризата околу името на Македонија, бара Карл Билд

Вашингтон, Париз, Берлин, Лондон и други, треба да внимаваат и да направат што можат за да подготват и да го поддржат речиси секој компромис...

Грците ги чекаат таблите со нови имиња на аеродромот и автопатот

Знаците со новите имиња на меѓународниот аеродром во Скопје и автопатот во Поранешната Југословенска Република Македонија ќе бидат поставени во наредните неколку дена, веднаш...

Весникот на Сириза објави македонска професорка која говори за Македонија

Весникот Авги кој важи за гласило на грчката владеачка партија Сириза викендов зад нас објави колумна на македонската професрока Катерина Колозова во која што...

Една слика, илјада зборови: „Вистината“ за Македонија на грчко знаме (ФОТО)

Ретко се случува фотографија да засени (одличен) напис, но токму тоа може да се констатира за овековеченото знаме со пораки за Македонија во рацете...

Мико: Идентитетот е повреден од пари или од членство во некој клуб

Американскиот аналитичар Џејсон Мико, активно вклучен во одбраната на правото на Македонија и на Македонците да се викаат така, во својата најнова колумна, која...

„Двојник“ на Стојанов: Македонија најромантичен дел од бугарската историја

Подзаборавената изјава на поранешниот претседател на Бугарија, Петар Стојанов, за Македонија како најромантичен дел од бугарската историја ја извади од нафталин Калојан Паргов, претседател...

Иванов и опозицијата немаат абер што договорил Заев во Давос?!

Изненадување е заедничкиот именител на реакциите на претседателот Ѓорге Иванов и на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ по барањето од грчкиот министер за надворешни работи...

Русјаков до Заев: А јас сум подготвен за македонска пролет

На изјавата „подготвени сме за име со географска одредница“ од премиерот Зоран Заев, писателот, режисер и колумнист Александар Русјаков одговори на „Фејсбук“. „А јас сум...

Се бара курир за плата од 32.000 денари

Вработен на место „курир“, кој треба да ги исполнува општите услови утврдени со закон, но и да има средна стручна подготовка, возачка дозвола Б...

Последни вести

Брза интервенција на пожарникарите, извадени децата од лифтот во Ново Лисиче

Со брза интервенција на скопските пожарникари се извадени петте млади луѓе кои десетина минути по 23 часот беа заглавени во лифт во скопската населба...

Деца заглавени во лифт чекаат спас во Ново Лисиче

Пет млади луѓе од десетина минути по 23 часот се заглавени во лифт во скопската населба Ново Лисиче во општина Аеродром. Откако тие со помош...

Пендаровски потпиша укази за четири закони со „Република Македонија“ во името

Иако уште од првиот ден во претседателскиот кабинет Стево Пендаровски во секоја пригода го користи новото име на македонската држава, наследникот на...

Град Скопје бара данок од скопјанка почината пред 30 години!?

Скопјанката Марица Стефанова родена 1912 година, пoчинaтa пред 30 години според службите на градот Скопје треба да плати...