Експерт од САД бара да се притисне Грција да го реши спорот со Македонија

Лук Кофи, американски политички советник и веќе шест години соработник на конзервативната фондација „Херитиџ“, бара од САД да извршат притисок врз Грција „за да го...

Папата Франциск го воздигна Апостолскиот егзархат во Македонија во епархија

Досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001 година од папата Јован Павле Втори, со одлука на сегашниот папа Франциск од денеска е воздигнат...

Шлаканица од Заев за Борисов!?

Доколку Скопје и Атина навистина се обединат околу името „Република Северна Македонија“  тоа е отворена територијална претензија кон Пиринскиот крај, кој географски е дел...

Заев попусто преговара, Иванов има адут против ерга омнес за името

Претседателот Ѓорге Иванов, кој се противи на решение за името по принципот ерга омнес, има механизми со кои може да го спречи планот на...

Приштина ги спроведува заканите на Рама за „еден народ во една држава“

Парламентот на Косово ги засили шпекулациите дека Тирана и Приштина во координација работат на идејата за Голема Албанија на која предупреди лани албанскиот премиер...

Коѕијас на суд во Грција за велепредавство околу името „Македонија“

Сегрчката федерација на македонските културни асоцијации поднесе тужба против министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, обвинувајќи го за велепредавство со водењето на разговорите за...

Иванов против „личен договор“ меѓу Заев и Ципрас!

Претседателот на Република Македонија вели дека целиот процес околу името наликувал на личен договор меѓу премиерот Заев и премиерот Ципрас. Ѓорге Иванов, денеска, како што...

Соработник на Г.г. Стефан со алузии за предавство, сатанизам, манипулации на “квазиновинарот” Героски

Близок соработник на поглаварот на МПЦ -0А, презвитерот Бобан Митевски со невообичаен напад врз уредникот на весникот Слободен Печат и порталот Плусинфо.мк, Бранко Героски. Откако...

Заев до Цариград испратил замолница, а не писмо (ВИДЕО)

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска не сакаше да ја коментира содржината на писмото испратено од премиерот Зоран Заев до вселенскиот патријарх Вартоломеј. Бошњаковски сега...

Македонија и Грција глумат преговори пред САД, смета српски историчар

Српскиот историчар Александар Раковиќ не верува во најавите за скорешно затворање на речиси тридеценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција, сметајќи дека двата...

Последни вести

За министерот Манчевски „Инфомакс“ е „фантомски портал“!

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски реагира  по вчерашното соопштение  на ААВМУ која ги повика политичарите да се воздржат од тужби на...

Милошоски: На Димитров странски амбасадир му кажал за „Рекет“

„Mинистерот за надворешни за скандалот Рекет бил информиран во првото тромесечие од 2019-та, лично од еден нерезидентен амбасадор, претставник на една од...

Антитерористот и сопруг на Ременска го избришал Фејсбук профилот

Шефот на управата во МВР задолжена за борба со тероризам, Јовче Ременски кој вчера преку Фејсбук објави шокантни пораки во кои асоцира дека од...

Твитерџика до Димитров: Кога ќе се извиниш ти за ерга омнес, за бришење ...

Твитер акаунтот „Лина Лу“ реагира на барањето од министерот за надворешни работи Никола Димитров за извинување од порталот „Република“ што го поврза...