Судиите се „прекршија“, тројца шефови од МВР одат во Шутка

Апелацискиот суд денеска објави дека по вчерашната јавна расправа одлучил да им додели притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, обвинети од...

Софија се плаши дека Заев бара алиби за непотпишување на договор

Споменувањето на парламентот како институција која што единствена може да го парафира договорот и изјавата дека ако не биде потпишан не е крај на...

Опозицијата ќе го поддржи договорот со Бугарија ако во него има пет точки

Пратеникот на ВМРО - ДПМНЕ Антонио Милошоски како екс министер за надворешни работи преговараше со Бугарските колеги за договорот  предлага пет точки што треба...

Со Бугарија ќе славиме заедничка историја, Договорот со Бугарија не се потпишува на Илинден

Договорот за пријателство со Бугарија кој требаше да се потпише во Македонија на 2 август на празникот Илинден најверојатно ќе се потпише во Подгорица...

Грција му се закани на Катар за Македонија

Менаџментот на катарската државна авиокомпанија „Катар Ервејз“ која што од вчера започна со редовна линија кон Скопје се соочи со неочекуван проблем кој доаѓа од...

Грција сака да ги тргне Нимиц, ЕУ, САД и Германија од преговорите за името

Грчката страна смета дека за неа е подобро во спорот за името да не се мешаат ниту САД ниту ЕУ особено не Германија затоа...

Бугарскиот клуб – Скопје на 22-ри во Смилево ќе го слави Илинденско – Преображенско...

Бугарскиот културен клуб - Скопје на 22 јули во селото Смилево организира прослава на „Илинденско - Преображенско востание“ како што пишува во официјалната објава...

Најмалку 5 жени од Македонија во ИСИС, една Македонка се вратила дома

Во редовите на Исламска држава во Сирија и Ирак во последниве 3 години заминале најмалку 5 Албанки од Македонија, тврдат извори во безбеносните служби. Тие...

Кој го мести министерот Димитров за Илинденско – Преображенско востание?

На денот кога во собранието, владата ќе го брани договорот со Бугарија од источниот сосед пристигнуваат информации кои што дополнително можат да за вжештат...

По средбата со Коѕиас, Нимиц развива нов „План за игра“

Пред да има нови предлози за името Грција и Македонија ќе мораат да разговараат за некои базични работи најавува специјалниот претставник на генералниот секретар...

Последни вести

За градоначалник на Охрид 5 кандидати, по двајца во Дебар и Ново Село

За предвремените избори за градоначалник на Охрид, кандидатура поднесоа петмина: Нихаил Трендафилов – Нанче од партијата Граѓанско-демократска унија, Митре Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, Константин Георгиески од СДСМ,...

Становите ќе поскапуваат!

Како резултат на порастот на трошоците за градежни материјали, но и поради зголемувањето на трошоците за вработените во градежните компании неминовен е и раст...

Таравари: Река и Силјановска во вториот круг (ВИДЕО)

Според интерните анкети на Алијансата на Албанците, Гордана Силјановска Давкова пдобро се котира од Стево Пендаровски пред почетокот...

Судијата Панчевски предвидува напад врз Заев

Судијата и екс претседател на Скопскиот кривичен суд Владимир Панчевски со невообичаено предвидување во кое како цел е претставен првиот човек на владата. "ПРЕДВИДУВАЊЕ: За...