Мицкоски: Да запре африканизацијата и уназадувањето на Македонија

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, денес преку Фејсбук се огласи за да ја критикува политиката на премиерот Зоран Заев, обвинувајќи го за „распродажба на националните...

Безмалку милион туристи регистрирани лани во Македонија

Бројот на туристи што престојувале во Македонија во 2017 година достигна речиси еден милион, поточно 998.841, што претставува зголемување од 16,6 проценти во однос...

Бутарис се правда: Никогаш не предложив сменa на името на аеродромот

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, рече на вонредна пресконференција солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, откако...

МПЦ се огради од ставот на Агатангел за името

„Тоа не е став на Светиот синод и на Црквата. Црквата не е поставена да решава политички прашања, туку да се грижи за духовниот...

Исламисти со потекло од Македонија в четврток на суд во Австрија

Седум млади луѓе на возраст меѓу 19 и 24 години, а со потекло од Македонија, од Босна и Херцеговина и од Чеченија, в четврток...

Захариева се радува за напредокот во преговорите за името

Мило ми е што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, одговори вицепремиерот и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, запрашана...

Владика Тимотеј: СПЦ во мај го отвора прашањето за МПЦ-ОА

„Српска православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години“,...

Бутарис во клинч поради Македонија, ќе држи прес конференција

Изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дека треба да се размисли за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во...

Кумуцакос до Бутарис: Батали го името, чисти го Солун од ѓубре

Откако сугерираше Грција да го промени името на солунскиот аеродром Македонија, градоначалникот Бутарис остро нападнат од опозициската Неа Демократија. "Тој треба да ја остави дипломатијата...

„Јутарњи лист“: Македонија стана држава, а тоа можеби и не го сакаше

Осврнувајќи се на 26. години од исчезнувањето на СФР Југославија, за што како официјален датум се зема 15 јануари 1992 година, кога меѓународната заедница...

Последни вести

Јанева избега од новинарите и ги засили шпекулациите за инволвираност во „Рекет“ (ВИДЕО)

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева избега од новинарите по изјавата што ја даде во СЈО и со тоа ги засили шпекулациите дека е инволвирана...

Борис Џонсон – нов премиер на Велика Британија

Поранешниот министер за надворешни работи и поранешен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон, е новиот лидер на Конзервативната партија на Велика Британија.

Ганка Цветанова: Има ли Заев образ да се појави на Мечкин Камен?

Поранешнта министерка за Култура Ганка Ццветанова реагира на објавите дека премиерот Зоран Заев ќе се појавел на одбележувањето на Илинденското востание на...

,,Исчезна” Сашо Ордановски

Веќе 24 денови нема ни трага ни глас од провладиното перо „број 1“, Сашо Орданоски, пишува порталот лидер.мк. "Познатиот коментатор и пропагандист исчезна од јавноста...