ДУИ го прекршила законот при пречекот на Пендаровски

Ако Владата го почитува Законот за употреба на грбот, химната и знамето на Република Македонија, ДУИ како правен субјект или Али Ахмети како одговорно...

Дизелот од полноќ 61 денари

Од полноќ,се зголемуваат цените на горивата, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Бензинот „супер 98“ поскапува за два денара и ќе...

Одложена интерпелацијата за министерот Спасовски

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска ја одложи седницата за интерпелација за министерот на МВР, Оливер Спасовски. Барање за интерпелација побара...

Ја сечат шумата на Водно!(ФОТО+ВИДЕО)

Граѓани и еколози реагираат дека продолжува масовната сеча на дрва на Водно заради изградбата на гасоводот.

Груби: Албанец не може да стане претседател само со поддршка од албански партии

„Свесни сме дека не може да победи кандидат Албанец само со поддршка од албанските партии“. Победа може да донесе заеднички...

На ѕидот зад Стево сепак имало македонско знаме (ФОТО)

Во стотици коментари објавени вечерва на социјалните мрежи жестоко се критикува кандидатот за претседател на СДСМ и ДУИ. Граѓаните го прашуваат Стево Пендаровски кој...

Џафери: Луѓето разбираат дека промената на името беше потреба!

Собранискиот спикер Талат Џафери во интервју за црногорскиот весник „Вијести“ ја коментира промената на името на македонската држава. „Името...

Каевски: Нема потреба од нов владин авион

Владиниот „лирџет“ е безбедносно сигурен и нема причина да се купува нов ВИП-воздухоплов вели поранешниот искусен пилот, Кирил Каевски, пренесува „Фактор“.

Амбасадорот Ѓорѓи Филипов се повлече од претседателската трка

Единствениот кандидат кој се пријави на конкурсот на СДСМ за избор на кандидат за претседател на државата од оваа партија, денеска на...

Димитров: Изборот меѓу Силјановска и Пендаровски не е тежок. Со среќа Стево!

Министерот за надворешни работи Никола Димитров му даде поддршка на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, образложувајќи ја на својот профил на...

Последни вести

Протест во Белград за најавениот полициски час, интервенира полицијата (ВИДЕО)

Незадоволни граѓани од најавеното враќање на ограничувањето на движењето во Белград поради алармантната состојба со Ковид-19 се собраа пред Парламентот на Србија,...

Заев сподели спот со песна за Груевски, а самиот беше опеан како „второ Сонце“...

Лидерот на СДСМ и носител на листа во четвртата изборна единица Зоран Заев сподели на Фејсбук предизборен спот што содржи песна за...

За Царовска, Димитров бил рециклат на Груевски, но со „многу висока додадена вредност“!

Обидувајќи се да го оцрни политичкиот противник, вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска во ТВ-дуелот...

Грција ја затвори границата со Србија, јави „Јуроњуз“. А меѓу нив е – Македонија!

При „жива и здрава“ Македонија меѓу нив, башка членка на НАТО, „Јуроњуз“ јави дека „Грција ја затвори границата со Србија поради растот...