Словенците ги плашат Раул и свежината на македонските ракометари

Првиот противник на Македонија на претстојното Европско првенство за ракометари во Хрватска, селекцијата на Словенија, стартниот дуел од групата Ц в сабота од 19:30...

Заев: Црвените линии само го кочат изнаоѓањето решение (ВИДЕО)

„Убеден сум дека постои решение за името и ред е, секако, тоа решение за граѓаните на Грција да го соопшти премиерот Алексис Ципрас, а...

Сопругата на Унковски за можен криминал, манипулации, и корупција во Скопје на Бадник

Професорката Лина Ќостарова - Унковска на социјалните мрежи поставува тешки прашања за однесувањето на скопските градоначалници во врска со "Бадниковиот марш" на скопските ученици...

Светски македонски конгрес предлага Договор за траен мир со Грција

И покрај, како што ги нарече, расистичките изјави од вчера на солунскиот митрополит Антимос и на грчката министерка за Македонија и за Тракија, Марија...

Македонците од Истра на божикна служба во католичка црква во Пула

Во прилогот на Хрватска телевизија за денешната прослава на Божик по стар стил во земјата свое место си најдоа и православните Македонци од Истра,...

ЈО молчи: Неонацист од Македонија бара истребување на „црвените“ и на „Шиптарите“

Ниту Јавно обвинителство, ниту МВР, ниту социјалната мрежа „Фејсбук“ сè уште не реагираат на неонацистичките пораки и симболи на профилот Коле Михајлов, кој се...

Сите сценарија за отсуството од јавноста на министерот Никола Димитров

Точно 18 денови поминаа од последниот јавен настап на македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. За последен пат тој на 19 декември минатата...

Промена на име се спрема, ВМРО-ДПМНЕ абер си нема

По утринската божикна литургија, претседателот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека нема никакви информации што се случува во спорот за името. Тој направи паралела...

За Артим Шаќири Западна Македонија е Источна Албанија!!!

Некогашниот капитен на македонската репрезентација и омилениот играч на навивачката група Комити на скопски Вардар Артим Шаќири испрати грда Божиќна честитка. Иако постои теоретска...

„Крвавиот Божик“ и по 73 години ги раскарува Македонците и Бугарите

Различното толкување на настанот што се случил во Македонија на денешен ден пред 73 години познат како „Крвавиот Божик“ или „Крвавото Коледе“ покажува дека...

Последни вести

ИРЛ: По цел мандат, нема промена во имотната состојба на Јанева

Катица Јанева нема ни заштеда, ниту пак се подновила со нешто и по речиси години колку што е на чело на СЈО.

Заев и Анѓушев на владина седница зборат за “ќорка” (ВИДЕО ПАРОДИЈА)

Уште една одлична пародија на "ќорката" на Шоиќ. https://twitter.com/trpef/status/1151902041977118722?s=19

Илина и нова прекрасна изведба на “Ја излези Ѓурѓо…” (ВИДЕО)

Младата Илина Митревска со уште една прекрасна изведба на песната "Ја излези Ѓурѓо, ја излези сестро" која во последниве месеци имаше неколку одлични исполненија. Изведбата...

Радев: Бугарија да постави „црвени линии“ во односите со Македонија

„Мораме да бидеме искрени и јасно да ја поставиме нашата црвена линија“ нагласил бугарскиот претседател Румен Радев на...