Наплатата брзо стигнува: Македонија ќе гради 14 згради за бегалци

По сите денови на оптимизам за влез во НАТО и приближување до ЕУ главно преку регионална соработка, денеска се актуелизира изградбата на објекти за...

Ретроспектива: која слика најдобро го отсликува Милошовски

По сликата што беше лиферувана деновиве од Смилево, а на која поранешниот министер во македонската влада беше „фатен“ од камерата со знаме од Вергина...

БТВ: За Албанците во Македонија , Бугарија е мајката

Во своја репортажа од Скопје за размислувањето на граѓаните во врска со договорот со Бугарија, Националната телевизија на источниот сосед разговарала со граѓани Албанци. Според...

Милошоски главен „иредентист“ во Македонија

Фотографија снимена во Смилево за втори август предизвика силни негодувања на социјалните мрежи каде што грчки активисти бараат владата во Атина да преземе дипломатски...

Грција се чувствува предадена од Бугарија поради Македонија

Официјална Атина планира да преземе мерки со кои што на Бугарија ќе и укаже дека не смее да зазема страна во македонско - грчкиот...

Кој бил катализатор за договорот со Бугарија?

Дел  од бугарската опозиција тврди дека Бугарија била натерана да го потпише договорот со Македонија поради притисок од НАТО која сака да ја види...

Бугарија без рестрикции за македонски студенти, ќе дели и стипендии

Само еден ден по потпишувањето на договорот за добрососедство бугарската влада презеде мерки за укинување на рестрикциите за запишување на македонски студенти на бугарските...

Нимиц: Ако преговорите се за идентитет јас не би бил медијатор

Медијаторот во грчко - македонскиот спор за името во изјава за британскиот јавен сервис BBC, тврди дека преговорите меѓу двете земји се водат само...

Тотална поделба на Мечкин Камен (видео)

Од видеото кое што се појави на социјалните мрежи на кое е фатен моментот кога покрај посетителите на прославата во Крушево за Илинден минува...

И Талат Џафери го знаел Крушевскиот манифест

Во обраќањето на Мечкин камен денеска Талат Џафери порача дека дошол за да оддаде почит на „хероите Илинденци кои се вградија во сегашноста во...

Последни вести

Хрватите собраа потписи за референдум против заминување во пензија на 67 години

Синдикатите во Хрватска успеаја да соберат најмалку 600.000 потписи со цел да се организира референдум со кој ќе се спречи...

Обвинителството ќе ги истражува сите инволвирани освен Павле Богоевски

Јавното обвинителство со само еден чекор , проверка на изводот на телефонски разговори и истрага на преземените чекори на пратеникот Павле Богоевски, може...

„Најдобро решение за Прешевска долина е спојување со Косово“!?

Градоначалникот на Бујановац, Шаип Камбери од Вашингтон и за време на неговата посета на САД порача дека  најдобро решение за Прешевската долина е спојување...

Заев за Богоевски: Сам набавувал лек за сестра му, сам нека одлучува дали да...

Премиерот Зоран Заев остава пратеникот Павле Богоевски сам да одлучи дали ќе  донесе одлука да поднесе оставка или ќе продолжи да биде народен избраник.