video

Бутарис пред Заев кажа – Македонија! (ВИДЕО)

Случајно или не, одговарајќи на новинарски прашања по денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје солунскиот градоначалник Јанис Бутарис ја нарече државава...

Место затворска казна, Македонец доби 500 франка од Швајцарија

Колку некогаш знаат да бидат чудни патиштата на (не)правдата зборува примерот од Швајцарија со доселеник од Македонија, кој наместо драконски да биде казнет за...

Македонски агенти ја шпионираат Србија за САД и Велика Британија?!

Српскиот весник „Новости“ во својот денешен број пишува за зголемени активности на странските тајни служби во земјата, меѓу кои ја издвојува македонската. „Разузнавачките служби на...

Предлог компромисно име за скопскиот аеродром

Правот што се крена околу најавата дека скопскиот аеродром треба да добие ново име зашто сегашното содржело „ирединтистички“ тенденции кон грчката територија и историја,...

Заев: Грција нема побарано ништо за аеродромот и за „Воин на коњ“

Грција нема побарано преименување на скопскиот аеродром „Александар Велики“, ниту отстранување на неговиот споменик во центарот на градот, како знак на добра волја од...

Заев со нова епизода од серијалот за бабичката и македонскиот јазик

По примерите со бабичката од Струмица и со музичкото училиште во Прилеп, македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за словенечкиот весник „Вечер“ ја оправда...

Заев посакува Нова Година да ја пречека со Ципрас

„Градоначалникот денеска ме покани да ја дочекаме заедно Нова година.  Јас секако ќе размислам за оваа понуда, па можеби таму да ја дочекаме Новата година,...

Ќустендилци се жалат: Нема Македонци, нема трговија

Златните времиња на бугарските градови близу границата со Македонија се минато, а драстичниот пад на трговијата е евидентен во Ќустендил, каде што сè повеќе...

Грчката полиција го запре маршот на бегалците кон Македонија

Околу 200 бегалци, главно од Азија и од Африка, беа запрени од грчката полиција на границата со Македонија. Тие синоќа тргнаа од Солун кон македонската...

Кој министер „се журка“ на стихот: „Волиш ли ме кад около се ку.вам“

Уште не стивнаа реакциите за сликите на кои се гледа дека јавната обвинителка Фатиме Фетаи се забавува во диско а член на владата се...

Последни вести

Разузнавач бара од Героски да не објавува “жолт печат”

Зоран Петров кој е екс заменик министер за надворешни работи од Демократскиот Сојуз во времето на Груевски а сега вработен во Агенцијата за разузнавање...

Мицкоски: Не исфрлија и од чекалницата на ЕУ

Во вечерашното гостување во дебатната емисија на телевизијата ,,Клан Македонија“, лидерот на  ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оцени дека власта ја посрамоти Република Македонија, а државате сега...

Каракамишева му реплицира на Борисов: Демек тикви или лубеници сме, па да зрееме

Професорката Тања Каракамишева реагира на пораката од бугарскиот премиер Бојко Борисов од Брисел дека Македонците мора да созреат за да добијат датум...

Героски: Власта во паника од приказните за Коки, Кики, Фрики …

„Еден истражен орган на Република Македонија прв пат сериозно се занимава со активностите на Коки во нашата...