Заев ги обвини Таравари и Села за партиски чистки

Заминувањето на Алијансата за Албанците не ја дестабилизирало Владата тврди премиерот Заев. Тој во интервју за порталот МКД.МК порачува дека нема да дозволи Македонија...

Утврдени граници услов за ЕУ, само Македонија го исполнува

Ако го деблокира евроинтеграцискиот процес со надминување на спорот за името со Грција годинава, Македонија ќе има силен адут во пристапувањето кон Европска унија...

Јаховиќ како Супермен на насловната на турски „Фанатик“

Македонскиот фудбалски репрезентативец Адис Јаховиќ осамна во костум на филмскиот херој Супермен на насловната страница на турскиот дневен спортски лист „Фанатик“ благодарение на извонредните...

Разочарана: Најчевска се повлече од Советот за реформи во правосудството

Со писмо, професорката Мирјана Најчевска адресирано до Министерството за правда и до останатите членови на Советот за реформи во правосудството, известила дека повеќе не...

Христијан Мицкоски му честитал Божик на Заев

Во овие празнични денови дозволете ми во свое име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, Вам лично, на свештеништвото и на сите верници на Евангелистичко-методистичката...

Северна, Горна, Нова – трите предлози на Нимиц за Македонија!

Три имиња ќе презентирал медијаторот Метју Нимиц на 19 јануари во Њујорк, а предлозите, наводно, веќе биле пристигнати во Атина и во Скопје. Според информациите...

Албанскиот претседател Мета заигра македонско оро во Пустец!

Порачувајќи дека македонското малцинство е богатство за Албанија, албанскиот претседател Илир Мета за време на денешната посета на Пустец и на дело ја покажа...

Македонско движење од САД: Османи нема право да разговара за нашето име

Македонско движење за човекови права од Њујорк и Њу Џерси му порача на потпретседателот на Владата, Бујар Османи, дека нема право да разговара за...

Таравари почна да објавува „бомби“ за ДУИ

По примерот на СДСМ и неговата кампања „Вистината за Македонија“, гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари денеска почна со објавување „бомби“ под мотото „Вистината за ДУИ“. „Има...

Бугарскиот патријарх в недела ќе лобира за МПЦ кај Вартоломеј

Бугарска црковно-државна делегација в недела ќе присуствува на отворањето на обновената т.н. Железна црква во Истанбул, а во рамките на посетата е договорена средба...

Последни вести

ИРЛ: По цел мандат, нема промена во имотната состојба на Јанева

Катица Јанева нема ни заштеда, ниту пак се подновила со нешто и по речиси години колку што е на чело на СЈО.

Заев и Анѓушев на владина седница зборат за “ќорка” (ВИДЕО ПАРОДИЈА)

Уште една одлична пародија на "ќорката" на Шоиќ. https://twitter.com/trpef/status/1151902041977118722?s=19

Илина и нова прекрасна изведба на “Ја излези Ѓурѓо…” (ВИДЕО)

Младата Илина Митревска со уште една прекрасна изведба на песната "Ја излези Ѓурѓо, ја излези сестро" која во последниве месеци имаше неколку одлични исполненија. Изведбата...

Радев: Бугарија да постави „црвени линии“ во односите со Македонија

„Мораме да бидеме искрени и јасно да ја поставиме нашата црвена линија“ нагласил бугарскиот претседател Румен Радев на...