Нема веќе легализација објекти за 1 евро

„Нашиот став е дека покрај комуналиите кои законски си ги плаќаат граѓани, оние кои граделе диво да платат плус и пенали и...

Лоазо: За ЕУ треба да се исполнат 4 услови

Министерката за европски прашања на Франција, Натали Лоазо, го реафирмираше ставот на претседателот Макрон дека приоритет на Париз е прво да се...

Дописничка на ЕРТ до Би-Би-Си: во животот не сретнала Македонец во северна Грција!

Реагирајќи на прилогот на Би-Би-Си за „непостоечкото“ македонско малцинство во Грција дописничката на грчката државна телевизија ЕРТ од Велика Британија, Евдоксија Либери,...

Најчевска доби казна за фрлање боја во Шарената – вели некој сака да ја...

Професорката Мирјана Најчевска добила решение од Комиијата за пркршоци на МВР според која за фрлање боја на објекти на државата е задолжена да плати...

Оставката на директорот на „Шутка“ ќе важи од – мај!?

За оставката на директорот на истражниот затвор „Скопје“, ќе се дебатира по претседателските избори, соопшти денеска портапаролот на владата.

„Бугарска памет“ подари компјутери за училиште во Берово

Основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ во Берово доби 20 нови компјутери од претседателот на Фондацијата „Бугарска Памет“ (Бугарка меморија),  д-р Милен Врабевски.

Села на чело на агенцијата за употреба на јазиците

Професорот Илбер Села е именуван за директор на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците, соопшти владината прес-служба.

Оставка на директорот, дисциплинска за 11 вработени во „Шутка“

Директорот  на Истражниот затвор, „Шутка“, Ѓоко Котески, ја доставил својата оставка поради инцидентите минатата недела во затворот беа нападнати притворените поранешни министри Миле Јанакиески и...

Русковска: Ако избагаат Вељаноски и Димовски, нека му ја мисли Собранието

Обвинителката Вилма Русковска нема да бара полицијата да ги следи Трајко Вељановски и на Љупчо Димовски на кои Собранието...

Најчевска предлага да се отповика спикерот Талат Џафери

Професорката Мирјана Најчевска предлага разврска на „кризата“ по последните препукувања во Парламентот поврзани со пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски што резултираше со „кавга“ меѓу...

Последни вести

Протест во Белград за најавениот полициски час, интервенира полицијата (ВИДЕО)

Незадоволни граѓани од најавеното враќање на ограничувањето на движењето во Белград поради алармантната состојба со Ковид-19 се собраа пред Парламентот на Србија,...

Заев сподели спот со песна за Груевски, а самиот беше опеан како „второ Сонце“...

Лидерот на СДСМ и носител на листа во четвртата изборна единица Зоран Заев сподели на Фејсбук предизборен спот што содржи песна за...

За Царовска, Димитров бил рециклат на Груевски, но со „многу висока додадена вредност“!

Обидувајќи се да го оцрни политичкиот противник, вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска во ТВ-дуелот...

Грција ја затвори границата со Србија, јави „Јуроњуз“. А меѓу нив е – Македонија!

При „жива и здрава“ Македонија меѓу нив, башка членка на НАТО, „Јуроњуз“ јави дека „Грција ја затвори границата со Србија поради растот...