Градоначалникот на најбогатата скопска општина ги уплаши граѓаните пред Нова Година

За прв пат во Македонија можеби и во светот еден градоначалник побара од своите граѓани да не оставаат вредни предмети во своите домови затоа...

Села со рафална стрелба кон Владата, на нишан Анѓушев и Нухиу

Зијадин Села не чекаше долго за да се пресмета со своите довчерашни коалициски партнери во Владата, вперувајќи го прво прстот кон вицепремиерот Кочо Анѓушев...

Бутарис: Заев сам се покани на дочек на Нова година во Солун!

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис тврди дека тој не го поканил македонскиот премиер Зоран Заев на прослава на Нова година, туку тој самиот се поканил?! „Кога...

Грчките комунисти се за „Македонија“, но само како географска ознака

Зборот „Македонија“ и сите деривати од него се прифатливи само како географска одредница во името на соседот, порача денеска Комунистичка партија на Грција (ККЕ). „Повторното...

Македонија со најниска просечна плата во регионот

Со просечна плата од 381,90 евра во октомври, Македонија е на последното место меѓу шесте републики на поранешна Југославија. Убедливо на врвот е Словенија со...

Притворот на пратениците е казна, вели народниот правобранител!

Иџет Мемети обвини дека судиите ја злоупотребиле мерката притвор и ја употребиле како казна за пратениците осомничени за „крвавиот четврток“ што се случи на...

Македонија со поголема покриеност на увозот со извоз од Хрватска

Според анализата на турската новинска агенција Анадолија, Македонија е на третото место меѓу земјите од поранешна Југославија во однос на надворешно трговската размена, односно...

„Јутарњи лист“: Почнува голема битка на Америка и Русија за Балканот

Хрватскиот весник „Јутарњи лист“ го коментира задолжувањето од Конгресот на САД на секретарот за одбрана Џејмс Матис да изготви извештај за безбедносната соработка на...

СИРИЗА отфрла избори, посебно не поради името на Македонија

„Нема начин да се одржат избори пред крајот на мандатот на оваа влада“, изјави секретарот на Централниот комитет на владеачката партија СИРИЗА, пренесуваат грчки...

Пропадна кохабитацијата меѓу Владата и Претседателот (ВИДЕО)

Иако најавена како сериозна можност од страна на премиерот Заев, кохабитацијата меѓу претседателот на државата и владата пропадна на првиот посериозен предизвик за државата. Само...

Последни вести

ИРЛ: По цел мандат, нема промена во имотната состојба на Јанева

Катица Јанева нема ни заштеда, ниту пак се подновила со нешто и по речиси години колку што е на чело на СЈО.

Заев и Анѓушев на владина седница зборат за “ќорка” (ВИДЕО ПАРОДИЈА)

Уште една одлична пародија на "ќорката" на Шоиќ. https://twitter.com/trpef/status/1151902041977118722?s=19

Илина и нова прекрасна изведба на “Ја излези Ѓурѓо…” (ВИДЕО)

Младата Илина Митревска со уште една прекрасна изведба на песната "Ја излези Ѓурѓо, ја излези сестро" која во последниве месеци имаше неколку одлични исполненија. Изведбата...

Радев: Бугарија да постави „црвени линии“ во односите со Македонија

„Мораме да бидеме искрени и јасно да ја поставиме нашата црвена линија“ нагласил бугарскиот претседател Румен Радев на...