Премиерот на средба со амбасадор на земја со која САД нема дипломатски односи

Премиерот Заев во петокот се сретнал до Хосеин Карими, амбасадор на Иран во Македонија, кому му пренесол дека земјата сака да  промовира повисок животен...

Страв од ново вето: Горна Република или ФИРОМ решенија за името

Унгарскиот портал Делхир.инфо објавува дека македонската влада и покрај поддршката од САД и ЕУ се плаши од ново вето од страна на Грција, во...

Преминот Богородица – Евзони дел од барање на Атина до Брисел

Грчката влада минатата недела испратила ново барање, второ за четири месеци, со кое од Брисел се бара 18 месечно одлагање на воведувањето на систематски...

Коѕиас конечно најде време да се сретне со Нимиц

Одложениот разговор меѓу медијаторот во грчко - македонскиот спор за името Метју Нимиц и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас што требаше да...

Уривање на споменици и ново име за аеродромот, за Атина да преговара

И покрај добрите намери искажани од новата влада во Скопје , Грција смета дека новите власти не направиле доволно промени во политиката кон својот...

Турција разочарана од бојкотот на највисоките македонски функционери

Иако турската амбсадорка во Скопје Тулин Еркал Кара предходно изјави дека се очекува пристигнување на премиерот Заев на прославата на годишнината од обидот за...

Македонски државјанин уапсен во Грција

Македонски државјанин на возраст од 42 години завчера е уапсен поради шверц со мигранти по што веднаш бил однесен пред јавен обвинител а се...

Македонија видена со катарски очи (видео)

Катарската авиокомпанија „Катар Ервејз“ по видеото за своите глобални операции кое што го видоа над 60 милионни луѓе досега, објавува и ново посебно видео...

Три грчки сценарија за името и за Македонија

Грчкиот новинар и експерт за кризен менаџмент Јанис Пилиурас кој не е меѓу водечките новинари кај јужниот сосед дава интересна анализа за тоа кои...

Американските ловци на лажни вести открија Велешанка што помагала на Трамп

Групата „Alt US Cyber Command“ бара од сопственикот на Фејсбук Марк Цукреберг да преземе мерки против велешанка која што учествувала во ширењето на лажните...

Последни вести

Македонците од Малта за нападите врз дијаспората: Жално и срамно

Македонска заедница во Малта реагира на обвинувањата на дијаспората по „Евросонг“ од новинарката Снежана Лупевска Созен и од директорот на скопската Зоолошка...

Тијана: До бесвест е погрешно тоа што Србија не доби ни поен од Македонија

Тијана Дапчевиќ за српската телевизија Пинк ја сподели својата разочараност од тоа што македонското жири не ѝ даде ни еден поен на...

Директорот на Зоолошка го избриша навредливиот пост за Македонците во дијаспората

Oткако доби стотици негативни коментари, пцости, навреди па ик закани, директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски, го избриша постот во...

Реисот Реџепи носи „ролекс“, подарок од охридски бизнисмен (ВИДЕО)

Реисот Сулејман Реџепи се  пофали дека скапиот часовник „ролекс“ што го носи му бил подарок од охридски бизнисмен. Поглаварот...