Заев ветува Македонија без реваншизам и злото на ВМРО – ДПМНЕ, Бранко во прв...

Солидарно општество, подобар живот, одговорност, крај на поделбите вети претседателот на СДСМ Зоран Заев во обраќањето на 22 партиски конгрес кој денеска се одржува...

Се уште се преговара, нема влада до понеделник

Мандатарот за формирање нова влада на Република Македонија Зоран Заев денеска разговара со идните коалициски партнери. Со нив преговара за активно улество, или како...

Бечев: Груевски се плаши од затвор, кризата не е руско масло

Бугарскиот аналитичар Диммитар Бечев кој што е одличен познавач на состојбите во Македонија тврди дека кризата во земјата нема меѓуетнички корени и дека Русија...

The Duran: ДУИ и Беса во конфликт за сметка на САД и Турција

Втората блокада при формирањето на владата на Зоран Заев во Македонија ќе биде причинета од судирот меѓу албанските партии кои што се длабоко конфронтирани...

Нова провокација од Талат Џафери: „Република Илирида“ влезе во собранието

Припадници на вонуставната организација „Република Илирида“ која што не ја признава македонската унитарност и устав вчера имале средба со претседателот на македонското собрание Талат...

Молк за идејата на Љубчо Георгиевски за „Западна Македонија во Голема Албанија“

Три дена по објавувањето на интервјуто на екс македонскиот премиер Љубчо Георгиевски во кое тој збоорува за припојување на западна Македонија кон Албанија и...

Заев со „извини“ до Вучиќ, за српскиот агент ќе решаваат тајните служби

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев синоќа во Брисел изјавил дека му се извинил на српскиот премиер Александар Вучиќ, кого неодама го нарече „националистички водач...

Ахмети и Муса Џафери тужат и не одат на суд

Лидерот на ДУИ Али Ахмети и неговиот сопартиец Муса Џафери денеска не се појавија на рочиштето против екс-разузнавачот Слободан Богоевски кого го тужат за...

Албанско – Американската дијаспора бара сериозност од Зијадин Села

Водечките личности на албанската дијаспора во САД од лидерот на „Движење за реформи - ДПА“ Зијадин Села бараат да биде сериозен и конструктивен при...

По сугестија од Могерини Заев се смирувал со Вучиќ

Лидерите на балканските земји излегоа вчера задоволни од вечерата со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, на која една од обврските што ги очекуваше...

Последни вести

Македонците од Малта за нападите врз дијаспората: Жално и срамно

Македонска заедница во Малта реагира на обвинувањата на дијаспората по „Евросонг“ од новинарката Снежана Лупевска Созен и од директорот на скопската Зоолошка...

Тијана: До бесвест е погрешно тоа што Србија не доби ни поен од Македонија

Тијана Дапчевиќ за српската телевизија Пинк ја сподели својата разочараност од тоа што македонското жири не ѝ даде ни еден поен на...

Директорот на Зоолошка го избриша навредливиот пост за Македонците во дијаспората

Oткако доби стотици негативни коментари, пцости, навреди па ик закани, директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски, го избриша постот во...

Реисот Реџепи носи „ролекс“, подарок од охридски бизнисмен (ВИДЕО)

Реисот Сулејман Реџепи се  пофали дека скапиот часовник „ролекс“ што го носи му бил подарок од охридски бизнисмен. Поглаварот...