Шилегов не го идентификува окупаторот во говорот за 13 ноември

Во духот на промените што ги најави премиерот Зоран Заев од Подгорица во однос на избегнувањето на формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, скопскиот градоначалник Петре...

Албанци ја обвинија Македонија за шовинизам на протест во Виена

Група Албанци денеска протестираа во Виена против пресудите за членовите на т.н. кумановска група, нарекувајќи ја Македонија шовинистичка држава. Тие носеа транспаренти со барање за ослободување...

Единаесет полицајци добиле отказ за настаните од 27 април

Целиот кардон од 11 полицајци што го обезбедуваше Собранието на Република Македонија пред зградата за време на немилите настани од 27 април добил отказ. Решенијата...

Александар Македонски, Мајка Тереза и Ќосето на „рапорт“ пред Владата

Споменикот „Воин на коњ“, како и тие на Мајка Тереза на Андон Јанев-Ќосето се првите за чија судбина ќе решава Владата на Република Македонија,...

Законот за јазици пак го вжешти Собранието

Пратениците од власта денеска беа под жестока критика на опозицијата која го обвини парламентарното мнозинство дека сака набрзина да донесе неуставен закон кој што...

Џамбаски: Има ли нешто подобро од изјавата на Заев во Црна Гора?

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски ја оцени како историска најавата од македонскиот премиер Зоран Заев за исфрлање на квалификациите од типот „бугарски фашистички окупатор“ од...

Роамингот со Бугарија ќе поевтини до средината на 2018 година

Министерот за транспорт на Бугарија, Ивајло Московски, најави поевтинување на роамингот со Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, од средината на 2018 година. „При престојот...

Заев за добрососедството пред бугарски политичари во Струмица

Македонскиот премиер Зоран Заев в петок во Струмица ќе учествува на тркалезна маса за Балканот во организација на бугарскиот Институт за политика. Пред претставници на...

За Норвешка имаме потенцијал за граѓанска војна

Норвешка смета дека во Македонија има потенцијал за граѓанска војна и затоа лани не сакала да продаде воена опрема на земјата. Според извештајот на норвешкиот...

Ганиу ја потврди победата во Чаир, за БЕСА е нов узурпатор „од СДСМ“

Кандидатот на ДУИ, Висар Ганиу, по денешното прегласување ја потврди победата на изборите за градоначалник на општината Чаир, а противкандидатот од БЕСА, Зекирија Ибрахими,...

Последни вести

ИРЛ: По цел мандат, нема промена во имотната состојба на Јанева

Катица Јанева нема ни заштеда, ниту пак се подновила со нешто и по речиси години колку што е на чело на СЈО.

Заев и Анѓушев на владина седница зборат за “ќорка” (ВИДЕО ПАРОДИЈА)

Уште една одлична пародија на "ќорката" на Шоиќ. https://twitter.com/trpef/status/1151902041977118722?s=19

Илина и нова прекрасна изведба на “Ја излези Ѓурѓо…” (ВИДЕО)

Младата Илина Митревска со уште една прекрасна изведба на песната "Ја излези Ѓурѓо, ја излези сестро" која во последниве месеци имаше неколку одлични исполненија. Изведбата...

Радев: Бугарија да постави „црвени линии“ во односите со Македонија

„Мораме да бидеме искрени и јасно да ја поставиме нашата црвена линија“ нагласил бугарскиот претседател Румен Радев на...