Османи: Прашањето за името да не се „оптоварува“ со потпрашања за референдум

По информацијата на атинска „Скај“ дека наредната недела на 8 или 9 јануари вице-премиерот Бујар Османи ќе има средба со грчкиот шеф на дипломатијата...

ДПА: САД притиска на Грција за името

Од добро информирани дипломатски кругови во Атина, ДПА дознава, дека се создава „нова динамика“ во спорот. Но, оттаму предупредуваат дека е тешко да се...

Вујовиќ: Македонија без Лазаров, Миркуловски и Стоилов би била смешна

Селекторот на ракометната репрезентација на Словенија, Веселин Вујовиќ, сликовито објасни каков удар за неговата селекција се повредите на тројца клучни играчи во пресрет на Европското првенство...

Јовановски бара Апелација јавно да ја разгледа неговата жалба за притворот

Јавна седница од Апелациониот суд на кој ќе се разгледува неговата жалба по однос на продолжување на притворот за уштре 30 дена како осомничен...

Само Албанија со помала куповна моќ од Македонија во Европа

Македонските граѓани имаат поголема куповна моќ само од државјаните на Албанија, покажуваат податоците за 2016 година на Евростат, кој обработи параметри од 28 земји-членки...

Бујар Османи во понеделник во Атина

Според ексклузивни информации на атински „Скај“ во текот на месецов се очекуваат контакти на виско ниво меѓу двете двете земји. „Во понеделник или вторник на...

Американски колумнист бара од Трамп да притисне за истрагата за Бејли

Филип Дејвис, колумнист на „Америка аут лауд“, му се обрати преку „Твитер“ на претседателот на САД, Доналд Трамп, замолувајќи го да притисне за забрзување...

Ципрас ги свика министрите да се договорат за името со Македонија

Еден ден откако беше најавена новата рунда преговори во Њујорк ма 18 и 19 јануари повеќе министри од грчката Влада, меѓу кои и шефот...

Србин ги смири македонските актерски легенди од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО + ВИДЕО)

фото: Јутјуб (Сенки над Балканот) Серијата „Сенки над Балканот“, најгледан телевизиски проект на Балканот во последниве три децении, донесе заедничка соработка меѓу две македонски актерски...

Зибери: Законот за јазиците не зависи од Иванов, туку од пратениците

Некогашниот вицепремиер, министер и пратеник Насер Зибери вели дека претседателот Ѓорге Иванов не може да го спречи стапувањето на сила на Законот за употреба...

Последни вести

Нов говор на омраза од Тричковски: Според новинарот “Вмровките” носат нечисти гаќи

Новинарот и еден од најверните апологети на премиерот Заев, Бранко Тричковски, со нова навреда и говор на омраза на полова и политичка основа. Во пост...

Им “пресуди” ли „Шпигел“ на Зоран Заев и Катица Јанева?

Со наслов „Осомничената хероина на Револуцијата!“ и поднаслов „Корупциска афера во С. Македонија“, еден од највлијателните германски медиуми неделникот Шпигел (Огледало) објавува текст за...

Куцо магаре за трка имате! – пишува Драган Милосављевиќ

Специјалната обвинителка фаќа боја на плажа, издава соопштенија, јаде во фенси ресторани, се обидува да се насмее, во целата мака, кутрата, глуми нормалност. Нејзините главни...

Фуркан Салиу: Шарени, ви остана ли боја, утре Катица е на распит

Фејбук статус на новинарот на ТВ Клан, Фуркан Салиу: https://www.facebook.com/FurKlan/posts/940579052954647