Кара со предупредување: Македонија толерира анти-турска терористичка организација на своја територија

Амбасадорката на Република Турција, Тулин Еркал Кара во својот говор по повод 15. јули, денот кога лани се случи неуспешниот воен удар испратила невообичаено...

Ципрас и Вучиќ ја договарале „Вардарска долина“ без Заев

За време на на трилатералната средба во Солун на која што во четвртокот се сретнаа премиерите на Бугарија и Грција , Борисов и Ципрас...

Опозицијата бара од Талат коректност за може да спие дома навечер

Пратениците на опозицијата од  претседателот на Собранието, Талат Џафери бараат коректен однос во работата на законодавниот дом за да не му се врати со...

Драматичен раст на евроскептицизмот во Македонија

Само околу 58 % од македонските граѓани сметаат дека влезот во ЕУ ќе донесе корист за земјата и без дилема сакаат земјата да стане...

Функционерите со „само“ 1000 евра државен „џепарлак“, дипломатите осакатени

Владата донесла одлука сите државни фунционери кои што имаат право да користат службена банкарска картичка да имаат право на по 1000 евра месечно за...

Новиот шеф на внатрешна контрола во МВР молчел со години

Новиот помошник министер за внатрешна контрола во Министерството за внатрешни работи кој е именуван на местото на Анета Станчевска е човек кој што со...

Македонка ги предводи промените во угледниот британски „Гардиан“

Македонката Ана Јакимовска ќе ги предводи дигиталните промени во лондонски Guardian. Нашата експертка за овој вид современи трендови во маркетингот е поставена на позицијата...

Шефовите на МВР јаделе месо од бизон или обично говедско?

Информациите и документите кои дојдоа од брифинг на новата влада во врска со менито на екс шефовите на МВР според кои во скапите ресторани...

ВМРО – ДПМНЕ падна, поглаварот на МПЦ и владиците се вртат кон Заев

Не поминаа ни два месеци а владиците на МПЦ - Охридска Архиепископија заборавија на своите децениски блиски партнери од ВМРО - ДПМНЕ и се...

Владата пред тешка одлука – да биде со ЕУ или да го поддржи Ердоган

Прославата на Република Турција која што годишнината од ланскиот обид за воен удар кој што се случи на 15 јули ја одбележува како празник,...

Последни вести

„Лидершипот“ на Северна Македонија и на Северна Кореја во твитот на денот

„Калабалак“ го има твитот на денот, во кој повлекува паралела меѓу естаблишментите во „милитари филм“ на Северна Македонија и на Северна Кореја.

За Грчка ракометна федерација Македонците беа и останаа „Скопјани“

Преспански договор очигледно не се однесува на спортските организации на јужниот сосед, како Грчка ракометна федерација, за која нема дури ни „Северна...

Предлог-слоган за туристичката кампања: „Северна Македонија безумна“

Преименувањето на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“ предизвика лавина од реакции, а паднаа и предлози за модификување на слоганот.

По протестот на Дочински, РТВ Словенија се извини за кратенката СМА за Македонија!

Македонскиот активист од Словенија, Андреј Дочински, ја доби битката со тамошниот државен радиодифузер за употребата на непостоечката кратенка СМА за Македонија во...