ЈО: Нема кривично дело во гласањето на Законот за јазиците

Скопското јавно обвинителство смета дека во гласањето на Законот за употреба на јазиците, кој е спротивен на Уставот, нема кривично дело, па врз основа...

Османи го правда шефот за „држава без име“ и бара „трајно решение за трајна...

Изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за грчката ТВ Скај дека сме земја без име, е дадена во позитивен контекст и се однесува...

Ни „х“ од хонорар за локалните избори членовите на ИО во тетовско Теарце

Членовите на Општинската изборна комисија во општина Теарце уште не се платени за нивниот ангажман на локалните избори на 15 и 29 октомври. За членовите...

Светот да внимава на кризата околу името на Македонија, бара Карл Билд

Вашингтон, Париз, Берлин, Лондон и други, треба да внимаваат и да направат што можат за да подготват и да го поддржат речиси секој компромис...

Грците ги чекаат таблите со нови имиња на аеродромот и автопатот

Знаците со новите имиња на меѓународниот аеродром во Скопје и автопатот во Поранешната Југословенска Република Македонија ќе бидат поставени во наредните неколку дена, веднаш...

Весникот на Сириза објави македонска професорка која говори за Македонија

Весникот Авги кој важи за гласило на грчката владеачка партија Сириза викендов зад нас објави колумна на македонската професрока Катерина Колозова во која што...

Една слика, илјада зборови: „Вистината“ за Македонија на грчко знаме (ФОТО)

Ретко се случува фотографија да засени (одличен) напис, но токму тоа може да се констатира за овековеченото знаме со пораки за Македонија во рацете...

Мико: Идентитетот е повреден од пари или од членство во некој клуб

Американскиот аналитичар Џејсон Мико, активно вклучен во одбраната на правото на Македонија и на Македонците да се викаат така, во својата најнова колумна, која...

„Двојник“ на Стојанов: Македонија најромантичен дел од бугарската историја

Подзаборавената изјава на поранешниот претседател на Бугарија, Петар Стојанов, за Македонија како најромантичен дел од бугарската историја ја извади од нафталин Калојан Паргов, претседател...

Иванов и опозицијата немаат абер што договорил Заев во Давос?!

Изненадување е заедничкиот именител на реакциите на претседателот Ѓорге Иванов и на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ по барањето од грчкиот министер за надворешни работи...

Последни вести

Таравари најавува „Албанска пролет“

Ако на Косово победи движењето Самоопределување на Албин Курти, ќе осамне нов ден за Албанците, убеден е гостиварскиот...

Обвинителите на СЈО ги чуваат предметите !?

Иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, обвинителите од СЈО денеска се...

Катица Јанева е болна

Адвокатката Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ21 изјави дека е влошена здравствената состојба на Катица Јанева која од 21...

Почина професорот Томе Груевски

Професорот Томе Груевски, кој зад себе остави бројни генерации новинари, синоќа почина по кусо и тешко боледување во Скопје во 70 година...