Димитров против ФИРОМ како решение, личи на Клингон од „Ѕвездени патеки“

И покрај обидот во НАТО да влеземе како ФИРОМ министерот за  надворешни работи на Македонија ја отфрла можноста кратенката од Обединетите Нации да биде...

Битолчанец дел од „Куќата на славните“ во Лујзијана

Поранешниот спикер на парламентот на Лујзијана и пензиониран судија стана двојна легенда откако поради две причини влезе во „Куќата на славните“ на оваа американската...

Пофалби и критики од Брисел за Македонија

ЕУ ја пофали новата влада за односот кон соседите и за планот за реформите и веднаш ја искритикува за промените во јавната администрација. Овие...

Судиите се „прекршија“, тројца шефови од МВР одат во Шутка

Апелацискиот суд денеска објави дека по вчерашната јавна расправа одлучил да им додели притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, обвинети од...

Софија се плаши дека Заев бара алиби за непотпишување на договор

Споменувањето на парламентот како институција која што единствена може да го парафира договорот и изјавата дека ако не биде потпишан не е крај на...

Опозицијата ќе го поддржи договорот со Бугарија ако во него има пет точки

Пратеникот на ВМРО - ДПМНЕ Антонио Милошоски како екс министер за надворешни работи преговараше со Бугарските колеги за договорот  предлага пет точки што треба...

Со Бугарија ќе славиме заедничка историја, Договорот со Бугарија не се потпишува на Илинден

Договорот за пријателство со Бугарија кој требаше да се потпише во Македонија на 2 август на празникот Илинден најверојатно ќе се потпише во Подгорица...

Грција му се закани на Катар за Македонија

Менаџментот на катарската државна авиокомпанија „Катар Ервејз“ која што од вчера започна со редовна линија кон Скопје се соочи со неочекуван проблем кој доаѓа од...

Грција сака да ги тргне Нимиц, ЕУ, САД и Германија од преговорите за името

Грчката страна смета дека за неа е подобро во спорот за името да не се мешаат ниту САД ниту ЕУ особено не Германија затоа...

Бугарскиот клуб – Скопје на 22-ри во Смилево ќе го слави Илинденско – Преображенско...

Бугарскиот културен клуб - Скопје на 22 јули во селото Смилево организира прослава на „Илинденско - Преображенско востание“ како што пишува во официјалната објава...

Последни вести

Катругалос: Преспанскиот е услов за европската иднина на соседите

Почитувањето во целост на договорот од Преспа „веќе е услов за соседите да имаат иднина во Европа“, изјавил синоќа во дебатна емисија на ЕРТ,...

Каракамишева: Грција воздржана за старт на преговорите. И сега?

Професорката Тања Каракамишева на Фејсбук прашува што со гаранциите дека, по промемна на името, Грција нема да ги попречува евроатлантските интеграции на...

Албански пратеник ја откри криминалната шема на Рама од која настрада Македонија (ФОТО)

Прислушуваните разговори кои ги објави германскиот весник Билд индицираат дека кражбата на изборни гласови во Албанија била планирана и извршена под раководството на премиерот...

Ѓорѓиев: Изјавите на бугарските политичари ја вжештија расправата за Гоце Делчев

„За жал, расправата за Гоце Делчев во јавноста навистина доби една драматична димензија, што, всушност, секогаш се случува кога се отвораат вакви...