Грчева го поврза пасошот на Груевски со промена на името

Поранешната пратеничка Солза Грчева на својот профил на „Фејсбук“ направи паралела меѓу враќањето на пасошот на Зоран Заев пред две години и можноста тоа...

За Мукоски една, за Ченто, Јовановски и Илиевски сосема друга правда

Апелациониот суд во Скопје се’ уште не ја објавува одлуката на судот за гаранциите кои притворени лица за 27 април ја нудат за замена...

Фемицид во Кочани, социјалните работници не предвиделе крв

По семејна расправија Б.А (54) од Кочани ноќеска ја убил својата сопруга Л.А. (44) пред своите две деца, а потоа скокајќи од покривот на...

Македонија и Турција го обновија договорот за слободна трговија

Македонскиот министер за економија Крешник Бектеши и неговиот турски колега и домаќин Нихат Зејбекчи ја потпишаа одлуката на заедничкиот комитет за продолжување на Договорот...

Проблеми со комисијата за учебниците со Бугарија

Алфа ТВ ексклузивно дознава дека веќе се екипира македонскиот тим кој ќе работи заедно со бугарските колеги на чешлање и чистење на македонските учебници...

Агенцијата Анадолија нè нарече Северна Македонија, па ја повлече веста!

Сервисот на шпански јазик на турската новинска агенција Анадолија го употреби името Северна Македонија во својата вест за честитката од шефот на македонската држава...

„Балкан Инсајт“: Македонија ја ограничува слободата на медиумите

„Македонската влада и опозиција го користат бурниот период околу претстојниот референдум за името, за повторно да се воведе рекламирање финансирано од државата, кое беше...

Референдумот само консултативен, премиерот остави простор за маневар

Премиерот Зоран Заев денеска од Куманово ја повика опозицијата да ја подржи иницијативата за одржување на референдум, и да ги повика граѓаните масовно да...

Дочински за утрешното предавање на Заев во Љубљана за „успехот“ на Македонија: Лево од...

Андреј Дочински, кандидат за европратеник на Словенечка национална странка, го „пречека“ утрешниот настап на премиерот Зоран Заев во рамките на циклусот предавања...

Новинарка на МРТВ тврди: И ја украдоа победата на Тамара

Новинарка на некогаш Македонското а сега Националното Радио тврди дека имало нерегуларност при гласањето на пеаната на Евровизија. Уредничката во националното радио Валентина Базерко е...

Последни вести

Обезбедувањето се повлече, ѕвездата од Кутлеш издржа во Струмица (ВИДЕО)

Обезбедувањето на ракометниот меч Македонија - Грција не успеа да го одземе знамето со ѕвездата од Кутлеш (Вергина) кое за време на интонирањето на...

Героски до власта: Мрш таму лицемери едни – нема да ме замолчите

Новинарот Бранко Героски вели дека од весникот Слободен Печат се повлекол под силен притисок но дека и покрај тоа што самиот ја проголтал горчината...

Кисела Вода на нозе против Центарот за зависници (ВИДЕО)

Жителите на Кисела Вода, попладнево одново протестираа откако се уште не е најдена локација каде ќе биде преселен Центарот за зависници....

Рама се разбрал со Пендаровски

По изјавата Стево Пендаровски дека укинување на границата меѓу Албанија и Косово може да предизвика тензии во регионот, што предивикаа реалкции на...