Владо и Боби не го посрамотија Пепи со “Заветна” (ВИДЕО)

Актерот Владо Јовановски и архитектот и инфлуенсер Богдан Илиевски на социјалните мрежи познат како Бетмен велит со одлична акапела изведба (без музика) на легендарната...

Новогодишен поздрав од Токио: Македонско девојче на јапонски (ВИДЕО)

Оперската ѕвезда Благој Нацоски денеска сподели изведба на јапонски оперски певец кој со многу сентимент во оперска верзија ја пее песната "Македонско девојче" на...

ИНИ до Царовска: Предметот историја е врсник со македонската држава, го гради идентитетот

По официјалното промoвирање на Концепцијата за основно образование од Министерството за образование и наука (МОН), мнозинството од научниот и професорски кадар на Институтот за...

Десет македонски актерки што можат да ја глумат Клеопатра место Гадот (ГАЛЕРИЈА)

Изјавата на израелската ѕвезда и продуцент Гал Гадот дека за потребите на новиот филм за Египетската фараонка Клеопатра барала македонска актерка затоа што таа...

Нова порака до Царовска: На студентите им е дојдено преку глава (ДОКУМЕНТ)

Студентското собрание при Филозофскиот факултет во Скопје со поддршка за катедрите по Историја, Археологија и историја на уметност и Социологија кои побараа министерката за...

Петиција: Македонците во Швајцарија бараат достоинствен третман од својата амбасада

Македонците кои живеат во една од најбогатите држави на светот разочарани од третманот на својата амбасада покренаа Иницијатива за подобрување на услугите за...

Чекорите на македонското уништување идентични на формулата откриена од Кундера

Нашинецот Томислав Томче Бојаџиевски кој живее во Канада го препознава рецептот за уништување на македонскиот народ кој според него се случува сега во планот...

Идните поколенија нема да ни го простат кукавичлакот додека нè разнебитуваат (СТАТУС НА...

Можете да ја избришете историјата како предмет од секое училиште или факултет. Можете да ја споите со било кој предмет, па дури и да...

Од 2021 прославата на Св. Кирил и Методиј да биде со Чешка и Словачка

Чешка и Словачка со блокада на заклучоците на ЕУ поради погрешното историско толкување на светите Кирил и Методиј од страна на Софија, пишува професорот...

Во продажба книгата за Американката што дошла да бара верници а самата станала “комитски...

Од денеска во трафиките низ земјава може да се купи книгата-сценарио на Дарко Митревски „Аферата Мис Стон“. "Боже мили! Што е тоа Македонија?, вели државниот...

Последни вести

Костадинов го нападна ВМРО-ДПМНЕ за веста за вилата од над 1 милион евра

Пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов тврди дека и пречи на опозицијата и затоа таа го напаѓа. "Кога силно им сметаш на ДПМНЕ, не...

Харадинај до Вучиќ: Ако Србија го признае Косово, нема да има референдум за обединување...

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, му реплицира на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој го нарече „опасен човек“ по...

Коки Поки, вила од 1,1 милион евра, Костадинов и Асани: Митовски за нова ...

Во текст со наслов "Кој е Коки Поки, и како изгледа новата pekeтapcka шема во СДСМ", новинарот Александар Митовски пишува и поставува прашања за луксузна...

Бајден го номинираше првиот отворен трансџендер федерален функционер во историјата на САД

Рејчел Левин, секретар за здравство на федералната држава Пенсилванија, е номинирана од избраниот претседател на САД Џо Бајден за помошник секретар за здравство...