Во Скопје одржан добротворен базар во чест на светскиот ден на детето (ГАЛЕРИЈА)

Здружението Добредојде Macedonia Welcome Centеr во соработка со странските амбасади во Македонија во ГТЦ во Скопје го одржа на традиционалниот “ DMWC Меѓународен...

Дневна доза антизаевизам на Твитер: Премиере каде ти е албанскиот јазик?

Вчера во 22 часот премиерот Заев повторно твитна и ја испровоцира македонската твитер заедница да биде креативна. Заев најави 5 милијарди евра инвестиции што од...

Денеска се празнува празникот Св. Константин и Елена.

Првиот римски император што го признал христијанството, Царот Константин Велики и неговата мајка, царицата Елена, за нивните заслуги во признавањето и ширењето на христијанството...

Денеска се празнува Павловден

Православните христијани денеска го празнуваат Соборот на 12 апостоли, во народот познат како Павловден. Денес именден празнуваат: Павле, Пајо, Павлина… Претходниот ден, иако е посветен на...

Честит празник и за многу години

Денот на независноста 8 септември во Македонија се слави од 1991. На тој ден македонскиот народ , излезе на Референдум и на најдемократски начин...

Чудесно: Изведба на „Македонско девојче“ од хор во Јордан (ВИДЕО)

Една од најпознатите песни на Јонче Христовски, „Македонско девојче“, како дел од репертоарот на музичкиот ансамбл „Дозан ва автар“ од Јордан, која промовира хорска...

“Нешто ќе те питам бабо” ги урива сите рекорди (ВИДЕО)

За само 24 часа препевот на народната песна "Нешто ќе те питам бабо" на бендот Next time е прегледан од над 250 илјади луѓе...

Земјоделец од Росоман ги исече праските – да не се нервира веќе (ВИДЕО)

Сопственик на нива со праски од Росоман ги пресече дрвцата незадоволен од откупот на ова овошје и – да не се нервира веќе,...

Ботовите на СДСМ во фотошоп операција поставија вол на вмровска трпеза

На празникот Богородица, Твитер и Фејсбук профили под контрола на владеачката партија споделуваат монтирана (фотошопирана) фотографија на која се гледаат членови на ВМРО-ДПМНЕ како...

“Како Струга нема друга”

Струга, градот во Македонија распослан на брегот на Охридското Езеро кој реката Црн Дрим го дели на два дела. Познат е уште од времето...

Последни вести

Героски прашува дали е веќе договорен тендерот за нов клинички центар

Новинарот Бранко Героски во текст со наслов: "ДАЛИ ВЕЌЕ Е ПОЗНАТ ДОБИТНИКОТ НА ТЕНДЕРОТ ЗА НОВИОТ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР?", прашува дали јавноста ќе биде сведок...

„Отиде датумот море хеј“ (ВИДЕО ПАРОДИЈА)

Неуспехот на министрите за надворешни работи и за европски прашања на земјите-членки на Европска унија да се усогласат на состанокот на Советот...

Петир: Македонија требаше да почне преговори со ЕУ уште пред 10 години

Поранешната хрватска европратеничка Маријана Петир уште еднаш ја обвини Европска унија за двоен аршин кон Македонија. „ЕУ покажа двојни...

Борјан Јовановски со совет до француската дипломатија

Новинарот Борјан Јовановски преку Твитер ја советува дипломатијата на Франција, која денеска опстои на своето противење за почеток на преговори со Македонија...