Македонски сајт за туризам ги скара опозицијата и владата во Грција

Непроменетото име на сајтот за туристичка промоција на земјава Macedonia timeless, беше причина опозициската Нова демократија да ја критикува владата на...

Апостолова до Пировска: Од ЛГБТ заедницата што ја браниш крадат и рекетират

Директорката на универзитетот МИТ Билјана Апостолова со обвинување до претставничката на Хелсиншкиот комитет Уранија Пировска која на премиерот му порача дека ЛГБТ заедницата нема...

Цитат на денот – Ацо Станковски се согласи со професорот Фрчковски

„Професорот Фрчковски има две брилијантни идеи, легализација на проституција и лесни дроги“   Уметникот подддржувач на ВМРО - ДПМНЕ Александар Станковски и професорот близок на СДСМ...

Македонскиот езерски бисер за кој допрва ќе се чуе: Мантово

Езерото Мантово е вештачка акумулација на реката Крива Лакавица во југоисточниот регион на Република Македонија. Се наоѓа на одалеченост од 15 км од с....

Денеска е празникот Вера, Надеж и Љубов

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е свети маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Четирите христоподобни души беа приведени од римските...

Покана во јули – во НАТО по референдумот, вели Столтенберг

НАТО ќе ја покани Македонија да стане полноправна членка на Алијансат, доколку  на референдумот граѓаните гласаат „за“  поддршка на договорот за името со Грција,...

Македонците во Бугарија се собраа во чест на “Пиринскиот Цар”

Денеска во град Мелник се одржа традиционалниот свечен семакедонски собор посветен на 104 годишнината од убиството на „Царот на Пиринот“, легендарниот македонски војвода...

Примен на Универзитет во Холандија, државата не му одобри стипендија (ВИДЕО)

Откако добил можност да магистрира на Универзитетот Утрехт во Холандија, дипломираниот правник, Петар Барлаковски побарал поддршка од Министерството за образование бидејќи школувањето и престојот во...

Предизвик да се посети Велешко Езеро

Велешко езеро , сместено на сам излез од Велес, е езеро- артакција, место за уживање, и за него не постои ограничен временски период за...

Викенд за покрај Радика

Радика е типична планинска река со брзаци и водопад, со бистра вода богата со прочуената радичка пастрмка. Извира на 2200 метри надморска височина. Од...

Последни вести

Нов говор на омраза од Тричковски: Според новинарот “Вмровките” носат нечисти гаќи

Новинарот и еден од најверните апологети на премиерот Заев, Бранко Тричковски, со нова навреда и говор на омраза на полова и политичка основа. Во пост...

Им “пресуди” ли „Шпигел“ на Зоран Заев и Катица Јанева?

Со наслов „Осомничената хероина на Револуцијата!“ и поднаслов „Корупциска афера во С. Македонија“, еден од највлијателните германски медиуми неделникот Шпигел (Огледало) објавува текст за...

Куцо магаре за трка имате! – пишува Драган Милосављевиќ

Специјалната обвинителка фаќа боја на плажа, издава соопштенија, јаде во фенси ресторани, се обидува да се насмее, во целата мака, кутрата, глуми нормалност. Нејзините главни...

Фуркан Салиу: Шарени, ви остана ли боја, утре Катица е на распит

Фејбук статус на новинарот на ТВ Клан, Фуркан Салиу: https://www.facebook.com/FurKlan/posts/940579052954647