Уште две нематеријални добра од Македонија на листата на УНЕСКО

Организацијата на Обединети нации за образование, наука и култура (УНЕСКО) на својата листа на заштитени нематеријални добра додаде уште две ставки од Македонија, овој...

Денеска е ден на македонските просветители Свети Кирил и Методиј

24. мај е голем празник во нашата земја и ден во кој се слават солунските браќа Кирил и Методиј, најважните просветители и мисионери на...

Црква „Св. Софија“ – Охрид

https://www.youtube.com/watch?v=P78JyiPj12E Света Софија — катедрала во стариот дел на градот Охрид во југозападниот дел на Република Македонија. Посветена е на Христос како Божествена Премудрост т.е....

Легендарниот Шербеџија за Миле Поп Јорданов (ВИДЕО)

Најновиот спот на браќата и таткото Тавитјан е збогатен со гласот и појавата на актерот Раде Шербеџија, кој со својот специфичен глас ја раскажува...

“Ова со пе*ерите да не се шири, угледот е во прашање…” (ВИДЕО Пародија)

По вчерашното ветување на премиерот дека нема да дозволи еден педер да му ја урне владата на Твитер илјадници коментари и по некоја видео...

Дамовски: Битката е загубена, станавме Северномакедонци

Новинарот Александар Дамовски во својата анализа за начинот на кој не именуваат по Преспанскиот договор, укажува дека доминантен број на странски медиуми, политичари и...

Владика Пимен ја симна капата пред Ел Капитано: Почитувајте го Столе, има став

Владиката Пимен кој не важи за силен противник на промената на името бара граѓаните што не се согласуваат со ставовите на Стојанче Стоилов да...

Самка Ибраимовски испровоцира говор на омраза за навредливите зборови”Пе*ер” и “Ци*ан”

Пратеникот Самка Ибраимовски предизвика жестока кавга припадници на најранливи категории граѓани откако го оправда премиерот Заев кој го употреби зборот пе*ер. "Не знам зошто толку...

Замина принцот на уметноста кој го меморираше човековото постоење

На 74 години денеска во Скопје почина великанот на македонската уметност Владимир Георгиевски. Во творештвото на Владимир Георгиевски, човекот и неговата судбина се постојана тема, естетска...

Најубавото од Прилеп е високо над градот: Маркови Кули

Маркови Кули е локалитет кој се наоѓа во централниот дел на Македонија, во непосредна близина на градот Прилеп. На 10 април во 206. година,...

Последни вести

Пендаровски прво слуша „немачки“ во Белград (ВИДЕО)

Од непознати причини претседателот Пендаровски наместо српски на слушалиците од преводот на домаќинот Вучиќ прво слушал „немачки“ и англиски јазик. Објаснувањето претседателот го дава откако...

Иванова: Зошто сите ќе си заминеме од Македонија

Ова е држава од која сите ќе си заминеме затоа што на #192 никој не крева, затоа што во полициски станици никој не крева,...

Јанева земала илјадници евра бонуси, но им давала и на соработниците

Катица Јанева за време на шефувањето со СЈО си доделила дополнителни 157.000 евра на име бонуси, а само за оваа година -...

Во Германија уапсен Јетон Љужа, избеганиот обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот напаѓач на Никола Саздовски – Саздо вчера е приведен во германскиот град Хамбург, дознава ТВ24 од извори од истрагата. За приведувањето...