Стоилов: Мојата земја не е северна, туку Република Македонија (ВИДЕО)

Капитенот на Вардар на прес конференцијата по мечот со Веспрем го кажа тоа што постојано го скандираа навивачите, тоа што го чуватвуваат најголем број...

Ако не сте биле, сте пропуштиле: Калиманци

Езерото Калиманци е вештачка акумулација на реката Брегалница во Очипалско-Истибањската Клисура и претставува најголемо езеро во источниот дел на Македонија. Езерото е долго 14...

Туристичка атракција – Скокни до Елен Скок

Елен Скок е камен лачен мост во околината на с. Могорче преку Мала Река во Реканскиот регион на западна Македонија. Изграден кон средината на...

Од НЛБ Банка во Сарај украдени 115.000 евра

Во грабежот што се случил утрово, кога вооружена група разбојници упаднала во просториите лоцирани во ТЦ „Сарај Центар“...

Ракометарите во еден глас: Има само една вистина, има една Македонија (ВИДЕО)

Ракометарите на Македонија им одговорија на сите што деновиве ги нападнаа затоа што искажаа несогласување со менувањето на уставното име. Откако МТ2 на албански јазик...

Жесток политички реваншизам на Владата кон „Киненова“

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова Скопје“ се соочува со сериозен политички притисок од власта откако на своето минатогодишно издание го емитуваше филмот „Ругање со Христос“...

Македонски сајт за туризам ги скара опозицијата и владата во Грција

Непроменетото име на сајтот за туристичка промоција на земјава Macedonia timeless, беше причина опозициската Нова демократија да ја критикува владата на...

Спиеш ли мирно професоре Малески – пишува Горан Момироски

Со денови, недели, години се прашувам вреди ли да се дебатира, да се докажува дали нашите претци биле Срби, Бугари или Македонци. Заклучокот е едноставен....

Дневна доза антизаевизам на Твитер: Премиере каде ти е албанскиот јазик?

Вчера во 22 часот премиерот Заев повторно твитна и ја испровоцира македонската твитер заедница да биде креативна. Заев најави 5 милијарди евра инвестиции што од...

Наше, а белосветско: Бања Бањиште

Еве нов наш предлог за викенд и за бегство од големите горештини кои се присутни во сите делови од Македонија, но не во таква...

Последни вести

Стојанче Ангелов за гледаноста на ТВ-дуелот со Апасиев: Сака народ паметни луѓе

Лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов, се пофали на Твитер за големата гледаност на ТВ-дуелот со претседателот на Левица, Димитар Апасиев, на Канал...

Османи: По 15 јули Македонија ќе има премиер Албанец

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи во вечерашново гопстување во „Само интервју“ на Канал 5 вели дека не нагаѓа, туку знае дека по...

Ветени уште лани: Од денеска субвенции за инвертери

Денеска е распишан јавнен повик за субвенционирање на инвертери за затоплување на домаќинствата на граѓаните, што беше најавено уште минатата година.

Во Словенија произведен првиот авион на електричен погон на светот

Словенечката компанија Pipistrel го произведе првиот „електричен“ авион во светот, за кој е добиен сертификат од Агенцијата за безбедност на воздушниот на...