Пехчевски водопади на реката Брегалница

Пехчево, покрај тоа што е дел од Малешевскиот крај познат по исклучително богатата флора и фауна, исто така важи и за еден од најубавите...

Гордоста на Радовиш, црквата “Св. Троица”

Една од најбогатите, најукрасените и најавтентичните цркви на Балканот, се наоѓа во Радовиш. Црквата “Св. Троица” е соборна црква во Радовиш, и претставува едно...

“Како Струга нема друга”

Струга, градот во Македонија распослан на брегот на Охридското Езеро кој реката Црн Дрим го дели на два дела. Познат е уште од времето...

Дијамантот на Македонија – Галичник

Aко скршнете од патот накај Маврово, на 15 км нагоре по кривините или околу 120 км од Скопје, ќе стигнете во едно од најпознатите...

Преспанско езеро

Со доаѓањето на летото постојано сте во размислување за викенд или одмор на некоја блиска дестинација. Ние овој пат ви го нудиме убавото Преспанско...

Студенилото и мирот на Колешинскиот водопад

За време на викендите бројката што ја посетува раритетната природна убавина на југот во државата може да достигне некаде до 1.000 туристи, а кога...

Викенд предлог: Беровско езеро

Ако сакате да избегате од секојдневието, градскиот метеж, рутината и да допрете до себе си, идеално место во Македонија е Беровското езеро. Овој дар...

Прочистете ја душата, разбистрете ја главата: Мавровско Езеро

Мавровско Езеро е вештачко езеро поставено во северозападниот дел на Македонија. Се наоѓа на 1200. метри надморска височина меѓу шумовити и високи планини. На...

Цитат на денот – Ацо Станковски се согласи со професорот Фрчковски

„Професорот Фрчковски има две брилијантни идеи, легализација на проституција и лесни дроги“   Уметникот подддржувач на ВМРО - ДПМНЕ Александар Станковски и професорот близок на СДСМ...

Богатството на националниот парк „Пелистер“

Националниот парк „Пелистер“ се наоѓа меѓу Преспанската Котлина и котлината Пелагонија. Тое е првиот национален парк на територија на Република Македонија. За национален парк...

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...