Турски весник со признание дека ајварот потекнува од Македонија

Турскиот дневен весник „Сабах“ објави заедничка репортажа од Македонија со државната новинска агенција Анадолија, во кој се признава македонското потекло на ајварот. „Со вкус на...

Рекордни суми за чоколадно ремек дело на хуманитарна аукција во Скопје

Здружението на граѓани „Позитиво“ и Фондацијата СТЕМ Академија ја организираа хуманитарната аукција именувана како „Чоколаден спектар„ со цел да се соберат средства за...

Трендо и off.net.mk со наслов на денот (ФОТО)

Премиерот Заев рече дека еден директор на јавна институција од редовите на ДУИ тропал глупости. Порталот off.net.mk вака ја искоментира оваа изјава.

Замина „тврдокорниот“ Влахов

На 70-годишна возраст денеска во Скопје почина македонскиот актер Гоце Влахов. Влахов глумел во многу претстави, емисии на МТВ, а најпрепознатлив е по улогите во...

Македонија попе, Македонија (ВИДЕО)

На помен на кој за македонските бранители зборува поп на Македонската православна црква се случува интересна ситуација во која реакцијата кон свештеникот е едногласна...

Предизвик да се посети Велешко Езеро

Велешко езеро , сместено на сам излез од Велес, е езеро- артакција, место за уживање, и за него не постои ограничен временски период за...

Викенд за покрај Радика

Радика е типична планинска река со брзаци и водопад, со бистра вода богата со прочуената радичка пастрмка. Извира на 2200 метри надморска височина. Од...

Празник над празниците: Водици во Мелничани

Со повикот од страна на млади машки и тоа со ракија и бонбони, а канењето е за „сучење врпца“ од страна на старите кумови...

СДСМ: Државата ќе го исплати долгот на винарниците кон лозарите

Долговите на приватните винарници кон лозарите кои не можеа да го наплатат предадениот род од 2014-2016 година, ќе бидат покриени од државата

Бугарија не може да ни го земе Гоце Делчев затоа што за Владата тој...

Пратеникот Илија Димовски со ироничен коментар на барањето на Софија, Македонија да се откаже од Гоце Делчев ако сака да не биде блокирана за...

Последни вести

Во Словенија произведен првиот авион на електричен погон на светот

Словенечката компанија Pipistrel го произведе првиот „електричен“ авион во светот, за кој е добиен сертификат од Агенцијата за безбедност на воздушниот на...

Ковид-19: Седум починати – 165 нови случаи за 24 часа

Регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, а починале 7 лица, информираше денеска Министсрството...

Филипче се пофали со системот за тестирање и идентификување на заразени со Ковид-19

Министерот за здравство вели дека системот што се спроведува во земјава на широко тестирање и идентификување на сите, па и асимптоматските...

ДУИ: Премиерот Албанец ќе воведе мултиетничка химна

Според ДУИ, државната химна треба да претставува репрезент на мултиетничкиот состав на населението, а тоа ќе биде еден...