Дневна доза антизаевизам на Твитер: Премиере каде ти е албанскиот јазик?

Вчера во 22 часот премиерот Заев повторно твитна и ја испровоцира македонската твитер заедница да биде креативна. Заев најави 5 милијарди евра инвестиции што од...

Гордоста на Радовиш, црквата “Св. Троица”

Една од најбогатите, најукрасените и најавтентичните цркви на Балканот, се наоѓа во Радовиш. Црквата “Св. Троица” е соборна црква во Радовиш, и претставува едно...

Незаборав: Што си рекоа Тоше Проески и внуката на Гоце Делчев во „Македониум“ (ВИДЕО)

Средбата на Тоше Проески со внуката на Гоце Делчев, Катерина Трајкова Нурџиева, во меморијалниот комплекс „Илинден“ во Крушево, попознат како „Македониум“, уште еднаш ги...

Николов: Сликите бледнеат, историјата нема да ни ја избришат

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов со емотивна порака за Илинден. "Сликите бледнеат. Ние нема да дозволиме да бледнее нашиот...

Македонски вредности-предлог: Манастир “Свети Никола”, Шишевски

Манастирот Свети Никола Шишевски е македонски православен христијански средновековен манастир во близината на селото Шишево, високо над карпите во кањонот Матка од десната страна...

Огледало во езерото: Елен Камен

Недалеку од Струга, скриена од очите на туристите се наоѓа населбата Елен Камен која претставува уште една од убавините на Струга. Туристите секогаш одат на...

Интервју со Аница Добра, лауреат на фестивалот Киненова 2018

„Покондирана тиква“, „Веќе видено“, „Собирен центар“, „Балкан експрес“, „Како пропадна рокенролот“, „Црниот бомбардер“...и уште многу други филмови имаат една заедничка нишка – актерката Аница...

Денес е Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепак...

Се јавија апологети на „Макпетрол“ – Македонска Каменица и Македонски Брод биле „насадки“

„Ова со насадките 'македонски' пред изворните имиња на Брод и Каменица го зборев одамна. Насадени се за да се разликуваат од другите...

Црква „Св. Јован Канео“ – Охрид

Eдна од најпознатите цркви во Охрид е поставена на карпестиот рид над плажата Канео во стариот дел на градот. Црквата постои од пред 1447....

Последни вести

„Слободна далмација“: Заев ќе падне поради договорите со Бугарија и Грција и -двојазичноста

Хрватскиот весник „Слободна Далмација“ предвидува пад на Владата на Зоран Заев поради неуспехот на неговата политика преку отстапки со националните...

Мицкоски: Ниеден договор не може да ме спречи да се нарекувам Македонец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ синоќа во емисијата Клан Дебата се осврна на прашањето на договорите со соседите и декларацијата од Софија...

Таравари го нарече премиерот „Мурто Амнестија“

Градоначалникот на Гостивар на Фејсбук реагираше по ироничната изјава на премиерот Зоран Заев кој синоќа во емисијата 360 степени на Алсат М...

Заев: Може Таравари го гушкал Мицкоски

Во интервју на Алсат премиерот Зоран Заев, со ироничен коментар за изјавата наХристијан Мицкоски дека во Гостивар Албанци му...