Само што започнавме: Празници и слободни денови во јануари

Новогодишните празници се вовед во долгиот и исполнет со прослави месец јануари. Така од петок започнува божикниот пакет во кој се Бадник в сабота...

Покана во јули – во НАТО по референдумот, вели Столтенберг

НАТО ќе ја покани Македонија да стане полноправна членка на Алијансат, доколку  на референдумот граѓаните гласаат „за“  поддршка на договорот за името со Грција,...

Академик Ќулафкова го објаснува хаосот со македонскиот јазик

Деновиве во медиумите прочитавме вест дека Владата на Република Северна Македонија, на својата 130-та седница (одржана на 16 мај 2019), донела одлука 5 мај...

Црква „Св. Пантелејмон“ – Горно Нерези

„Св. Пантелејмон“ манастирската црква во истоимениот манастир во Горно Нерези се наоѓа на планината Водно и на осум километри југозападно од Скопје. Комплексот е...

Венко Андоновски и тажната приказна за македонскиот интелектуалец

Професорот, публицист и врвен автор Венко Андоновски денеска стана советник на македонскиот премиер Заев, поточно на премиерот на Република Северна Македонија како што тој...

Се откажа ли Куманово од македонскиот јазик!?

„Ова се новите патокази поставени во општина Куманово, Република Македонија. Никаде го нема македонскиот јазик и кириличното писмо“ сподели на Фејсбук...

Денеска е Светиот пророк Илија – Илинден

Свети Илија беше Евреин. Живееше далеку пред Христа. Потекнуваше од градот Тесвит, по што и беше наречен Тесвиќанец. Кога се роди, околу него татко...

Македонските Срби шокирани од жирито, револтирани од “Нулата” за Србија

Припадници на српската заедница во Македонија но и многу други граѓани од другите заедници се револтирани и изненадени од тоа што македонското жири на песната...

Допрете ги облаците “таму горе над Меденица”

Во песната на Владо Јаневски за Мавровската белина, за првите љубови, за младоста постои стих во кој за кусо е споменат највисокиот врв на...

Шпанци со “Македонско девојче” во Германија (ВИДЕО)

Настанот се случил во април. Не ви е потребно повеќе текст, само дека се работи за оркестарот “BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA” кој пред еден...

Последни вести

Кочева: Нема „заедничка историја“ туку бугарска, а историјата на македонскиот јазик е бугарска

Таканаречениот македонски литературен јазик - неговата историја и дијалекти се бугарски, изјави доцент Ана Кочева од Институтот за бугарски јазик во рамки...

Ахмети предлага избори на 5 јули!?

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го предлага 5 јули како логичен термин за одржување на изборите со...

Селмани: На МРТВ ѝ скусија 7 милиони евра зашто не им се допаѓал директорот

Не може да се зборува за слобода на говор во ситуација кога Владата, на Макеронската радио телевизија...

Јотова: Иднината на Македонија во ЕУ е многу нејасна

Однесувањето на с. Македонија е политички кратковидо, а Бугарија за Македонија е најдобар сосед и лобист, кој ја сврти политиката на...