Храброста овде извира: Село Слатино

Во Народно ослободителната борба (1941-1945) учествувале дури 127 слатинци, од кои 7 загинале и 9 биле ранети што процентуално, со оглед на тогашниот број...

Илиевска до Заев: Кажи и на Шекеринска дека Битола умре

Во искрено писмо до премиерот Заев независната советничка во советот на Битола Габриела Илиевска бара Заев да и каже на вицепремиерката Шекеринска дека Битола...

Зендели ќе му дишел во врат на Пендаровски (ВИДЕО)

Новиот претседател да го исполни она што го ветуваше пред изборите, му порача пратеникот на Беса на Стево Пендаровски.

Попова Шапка – најстариот балкански Ски центар

Попова Шапка е зимско-рекреативен центар во северозападниот дел на Македонија, именуван според истоимениот врв (1780 метри) на Шар Планина кој се наоѓа во непосредна...

Родените пред Преспанскиот со коса црта, не може да се од Република Македонија (ДОКУМЕНТ)

Власта даде налог како да се избрише Република Македонија од изводите на граѓаните. За лицата кои се родени пред Преспанскиот договор, во изводите нема да...

Манастир „Свети Наум“ – Охрид

Манастирскиот комплекс „Св. Наум“ се наоѓа на околу 29 км од Охрид во карпите над Охридското езеро. Опкружен со божествена природа, помеѓу бескрајното синило...

Замина „тврдокорниот“ Влахов

На 70-годишна возраст денеска во Скопје почина македонскиот актер Гоце Влахов. Влахов глумел во многу претстави, емисии на МТВ, а најпрепознатлив е по улогите во...

Објавен филмот ,,Мајка” на младиот Исамудин Османлиу (ВИДЕО)

Вечната дилема дали сме направиле доволно за своите родители е лајтмотив во филмот ,,Мајка" на младиот Исамудин Османлиу кој се обидува да испрати порака...

На име кај Ѓорѓиjа, в црква за големиот празник

Преубав ден во кој православните верници го празнуваат светецот Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува и како именден и како слава...

Ахмет: За посета на Могерини си ја сменивме историјата

Новинарот и аналитичар Ердем Ахмет смета дека една посета на европската претставничка Могерини на турската чаршија не е доволна причина да се менува историјата...

Последни вести

„Слободна далмација“: Заев ќе падне поради договорите со Бугарија и Грција и -двојазичноста

Хрватскиот весник „Слободна Далмација“ предвидува пад на Владата на Зоран Заев поради неуспехот на неговата политика преку отстапки со националните...

Мицкоски: Ниеден договор не може да ме спречи да се нарекувам Македонец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ синоќа во емисијата Клан Дебата се осврна на прашањето на договорите со соседите и декларацијата од Софија...

Таравари го нарече премиерот „Мурто Амнестија“

Градоначалникот на Гостивар на Фејсбук реагираше по ироничната изјава на премиерот Зоран Заев кој синоќа во емисијата 360 степени на Алсат М...

Заев: Може Таравари го гушкал Мицкоски

Во интервју на Алсат премиерот Зоран Заев, со ироничен коментар за изјавата наХристијан Мицкоски дека во Гостивар Албанци му...