Дамовски: Битката е загубена, станавме Северномакедонци

Новинарот Александар Дамовски во својата анализа за начинот на кој не именуваат по Преспанскиот договор, укажува дека доминантен број на странски медиуми, политичари и...

Споредба Зорица Заева и Меланија Трамп (ФОТО)

По објавувањето на фотографијата од брачните парови Трамп и Заеви пред приемот организиран на маргините на генералното собрание на ОН, различни реакции во јавноста. За...

Марков манастир – Свети великомаченик Димитриј Солунски

Јужно од Скопје, на околу дваесетина километри, во непосредна близина на селото Маркова Сушица, со векови опстојува Марковиот манастир со црква посветена на светиот...

Храброста овде извира: Село Слатино

Во Народно ослободителната борба (1941-1945) учествувале дури 127 слатинци, од кои 7 загинале и 9 биле ранети што процентуално, со оглед на тогашниот број...

За многу години Свети Архангел Михаил

Православните верници во вторник 21 ноември го слават големиот празник Архангел Михаил. Архангел Михаил е водач на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата...

Добри луѓе, да и помогнеме на Сара

Од денес започнаа да функционираат и телефонските броеви за донации за помош на 15-годишната Сара Настеска од Охрид, кај која неодамна е дијагностицирана Anemia...

Венко Андоновски и тажната приказна за македонскиот интелектуалец

Професорот, публицист и врвен автор Венко Андоновски денеска стана советник на македонскиот премиер Заев, поточно на премиерот на Република Северна Македонија како што тој...

Героски со лажна вест за Заев ја напаѓа владината демократијата

Уредникот на плусинфо.мк со римејк на стар виц ја "напаѓа" македонската демократија. Римејкот на Героски доаѓа по најавата на власта со тело во кое ќе...

IN MEMORIAM: Македонија загуби еден од своите најголеми умови

Вчера на 31. декември 2019. на 80-годишна возраст почина академик Ратко Јанев (1939-2019). Академик Јанев е физичар кој соработувал со најпознатите светски научни институции и...

Последни вести

Стојанче Ангелов за гледаноста на ТВ-дуелот со Апасиев: Сака народ паметни луѓе

Лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов, се пофали на Твитер за големата гледаност на ТВ-дуелот со претседателот на Левица, Димитар Апасиев, на Канал...

Османи: По 15 јули Македонија ќе има премиер Албанец

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи во вечерашново гопстување во „Само интервју“ на Канал 5 вели дека не нагаѓа, туку знае дека по...

Ветени уште лани: Од денеска субвенции за инвертери

Денеска е распишан јавнен повик за субвенционирање на инвертери за затоплување на домаќинствата на граѓаните, што беше најавено уште минатата година.

Во Словенија произведен првиот авион на електричен погон на светот

Словенечката компанија Pipistrel го произведе првиот „електричен“ авион во светот, за кој е добиен сертификат од Агенцијата за безбедност на воздушниот на...