Павле Богоевски: Фатениот криминалец продолжува дрско и алчно да се држи за власт (ВИДЕО)

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот "кокаин за пратеник"...

Талат не дава тест за откривање на пратеници наркомани

Пратениците нема да прават на нарко тест затоа што Собранискиот спикер Џафери не гледа правен основ за иницијативата која предвидува тестирање на пратениците за...

Бугарија не дава „македонски јазик“ во Брисел

Скопје се обидува да ја принуди Европската комисија да ја прифати формулацијата за „македонскиот јазик“ во Докумернт кој се оденсува за статусот и контрола на...

Зендели ќе му дишел во врат на Пендаровски (ВИДЕО)

Новиот претседател да го исполни она што го ветуваше пред изборите, му порача пратеникот на Беса на Стево Пендаровски.

Ако ви е мил животот, внимавајте на патот Скопје -Тетово (ФОТО)

Возењето на патот Скопје - Тетово вообичаено е опасна мисија но денеска е посебна ризичен проект. Покрај продавачите на раноградинарски производи кои надвор од умот...

Сиљановска, “Џивџан” и Астеруд меѓу “Комитите” во големата победа за “Фајнал фор” (ФОТО)

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова беше дел од фантастичната атмосфера на ракометниот меч Вардар - ПИК Сегед на кој македонскиот шампион победи со...

Македонците во Бугарија се собраа во чест на “Пиринскиот Цар”

Денеска во град Мелник се одржа традиционалниот свечен семакедонски собор посветен на 104 годишнината од убиството на „Царот на Пиринот“, легендарниот македонски војвода...

И за Фејсбук северномакедонски, се рони бетонираниот идентитет

Откако повеќе северноевропски и медиуми на германски јазик започнаа да ја користат придавката северномакедонски (nordnazedonien) при именување на нацијата и јазикот од денеска...

Желево, Егејска Македонија: Тука се уште живеат Македонци

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов најавува продолжување на битката против промена на името и идентитетот на Македонците. "Село #Желево, поглед...

Последни вести

СДСМ: ЕУ со јасно признание за достигнувањата

СООПШТЕНИЈА За СДСМ, заклучоците на Советот на министрите на ЕУ се јасно и недвосмислено признание за постигнатиот успех во изминатата...

Контраверзни и за Македонија ризични позиции на Париз за проширувањето на ЕУ

Државната секретарка за Европски прашања во француското министерство за надворешни работи која учествувала на вчерашниот состанок на Советот на ЕУ настапила со делумно нејасни...

Катругалос: Преспанскиот е услов за европската иднина на соседите

Почитувањето во целост на договорот од Преспа „веќе е услов за соседите да имаат иднина во Европа“, изјавил синоќа во дебатна емисија на ЕРТ,...

Каракамишева: Грција воздржана за старт на преговорите. И сега?

Професорката Тања Каракамишева на Фејсбук прашува што со гаранциите дека, по промемна на името, Грција нема да ги попречува евроатлантските интеграции на...