Гордоста на Радовиш, црквата “Св. Троица”

Една од најбогатите, најукрасените и најавтентичните цркви на Балканот, се наоѓа во Радовиш. Црквата “Св. Троица” е соборна црква во Радовиш, и претставува едно...

Овој викенд појдете до “Скаменетите свадбари” во Куклица

Во источниот дел на Република Македонија, во село Куклица, Кратовско, се наоѓа геолошкиот резерват "Весела свадба", кај народот познат уште како Куклици, Кукли и...

Смоларски водопади

На подножјето на планината Беласица, скриено од допир на сообраќајот, метежот и нечистотијата, на 650 метри надморска височина, до кои ве делат околу триста...

Пред 89 години и Ајнштајн ја поддржал слободата на Македонија

Во 1929 година 157 светски интелектуалци меѓу кои и нобеловецот Алберт Ајнштајн потпишале петиција и барале слобода и автономија за македонскиот народ. На интелектуалците им...

Александар Велики Волкановски ги израдува Македонците во Австралија и цел свет

Ултимејт фајтерот со Македонско потекло роден во Австралија Алекс Велики Волкановски дојде до шестата победа по ред во најпрестижната ултимејт фајт-серија (УФЦ), откако ноќеска го совлада...

Стоилов: Мојата земја не е северна, туку Република Македонија (ВИДЕО)

Капитенот на Вардар на прес конференцијата по мечот со Веспрем го кажа тоа што постојано го скандираа навивачите, тоа што го чуватвуваат најголем број...

Илиевска до Заев: Кажи и на Шекеринска дека Битола умре

Во искрено писмо до премиерот Заев независната советничка во советот на Битола Габриела Илиевска бара Заев да и каже на вицепремиерката Шекеринска дека Битола...

МВР: Поставиле маса на пат и со нож нападнале патници намерници

Според билтенот на настани на МВР на 18.04.2020 година во 21,00 часот во СВР-Битола, З.И. (39) од Прилеп, пријавил дека истиот ден додека заедно...

Црква „Св. Софија“ – Охрид

https://www.youtube.com/watch?v=P78JyiPj12E Света Софија — катедрала во стариот дел на градот Охрид во југозападниот дел на Република Македонија. Посветена е на Христос како Божествена Премудрост т.е....

Купете си здравје: Бања Косоврасти

На далеку прочуената Бања Косоврасти во селото Долно Косоврасти се наоѓа во подножјето на планината Крчин, непосредно покрај реката Радика во близина на Дебар....

Последни вести

Во Словенија произведен првиот авион на електричен погон на светот

Словенечката компанија Pipistrel го произведе првиот „електричен“ авион во светот, за кој е добиен сертификат од Агенцијата за безбедност на воздушниот на...

Ковид-19: Седум починати – 165 нови случаи за 24 часа

Регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, а починале 7 лица, информираше денеска Министсрството...

Филипче се пофали со системот за тестирање и идентификување на заразени со Ковид-19

Министерот за здравство вели дека системот што се спроведува во земјава на широко тестирање и идентификување на сите, па и асимптоматските...

ДУИ: Премиерот Албанец ќе воведе мултиетничка химна

Според ДУИ, државната химна треба да претставува репрезент на мултиетничкиот состав на населението, а тоа ќе биде еден...