Посетете го Маврово наесен

Вториот национален парк во Република Македонија е „Маврово”. Втор е по прогласување во нашата земја - 1949 година. Се протега на површина од над...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Православните христијани денеска ja празнуваат Света Петка

Ова е еден од празниците што нашиот народ најмногу ги прославува, а познат е и како Петковден. Се празнува во секој крај. Секаде има...

Крсто, апсолутниот победник на Вевчанскиот фестивал (ФОТО)

Пратеникот Крсто Мукоски е апсолутен победник на Вевчанскиот фестивал кој се одржува денеска и утре во питорескното Вевчани. Народниот претставник кој ја пееше македонската химна...

Иванов – Нимиц: Македонија согласно рамката од ОН разговара само за името а не...

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов на средбата со медијаторот Нимиц инсистирал на почитување на правната преговарачка рамка во која се водат разговорите за спорот за...

Македонскиот езерски бисер за кој допрва ќе се чуе: Мантово

Езерото Мантово е вештачка акумулација на реката Крива Лакавица во југоисточниот регион на Република Македонија. Се наоѓа на одалеченост од 15 км од с....

Катица Јанева ставила прстен во желудникот за да слабее

Стилот и животот на специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, се имаат променето по запознавањето со Боки 13 објавува Алсат М од каде...

Честит празник и за многу години

Денот на независноста 8 септември во Македонија се слави од 1991. На тој ден македонскиот народ , излезе на Референдум и на најдемократски начин...

Денеска 7. јули е раѓање на Свети Јован Крстител – Иванден

Иванден е еден од големите христијански празници од летниот циклус со кој се слави раѓањето на Свети Јован Претеча и Крстителот Господов. Шест месеци пред...

Последни вести

„Слободна далмација“: Заев ќе падне поради договорите со Бугарија и Грција и -двојазичноста

Хрватскиот весник „Слободна Далмација“ предвидува пад на Владата на Зоран Заев поради неуспехот на неговата политика преку отстапки со националните...

Мицкоски: Ниеден договор не може да ме спречи да се нарекувам Македонец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ синоќа во емисијата Клан Дебата се осврна на прашањето на договорите со соседите и декларацијата од Софија...

Таравари го нарече премиерот „Мурто Амнестија“

Градоначалникот на Гостивар на Фејсбук реагираше по ироничната изјава на премиерот Зоран Заев кој синоќа во емисијата 360 степени на Алсат М...

Заев: Може Таравари го гушкал Мицкоски

Во интервју на Алсат премиерот Зоран Заев, со ироничен коментар за изјавата наХристијан Мицкоски дека во Гостивар Албанци му...