Компаративна аудио анализа: Тачи-Мијалков VS Шеќеринска – Бесими

Од споредените аудио фајлови во кои се гледа влијание на политичари на работата на ДИК сами ќе заклучите дали има разлика меѓу тоа што...

(ВИДЕО) Се заканува ли Заев на Макрон и Меркел (Твит на денот)

Начинот на кој премиерот Заев ја дал изјавата за ветувањето на европските лидери за македонски датум за преговори со ЕУ остава можност на социјалните...

„Ла Верита“: За да спречи криза со Албанците, Заев им забранил на своите луѓе...

„Заев сакаше да го замени македонскиот јазик. Европа го откри и го стопира“, е насловот на новиот текст италијанскиот весник „Ла Верита“ за Македонија. Во...

Шеќеринска од Бесими барала член на ДУИ во ДИК да гласа принципиелно (ВИДЕО)

Во видео објавено на Фејсбук од членови на Кумановската група се слуша како вицепремиерката и втор човек во СДСМ Радмила Шеќеринска му ургира на...

Македонски народ, македонски јазик, македонски идентитет – Гордана Силјановска Давкова

Пред многу години, ме стаписа прашањето на еден колега од Шпанија, среде Советот на Европа: Има ли македонски јазик, Гордана? Инстинктивно одговорив: Не, ние Македонците...

„Некст тајм“ со „Јовка Кумановка“ оди на нов рекорд (ВИДЕО)

Новата обработка на бендот „Некст тајм“, овој пат на народната песна Јовка Кумановка, во првиот час од објавата на Јутјуб е видена од повеќе од...

Александра Ѓуркова: За дискриминацијата и негаторската бугарска политика во 21 век

Овие денови од Софија се огласија барањата на бугарските политичари и на т.н. Македонски научен институт во врска со главните обележја на македонската...

Судир Берлин – Париз, ЕУ на вонредни консултации за Македонија и Албанија

Завчера и вчера се одржаа два состаноци на COREPER (тело на постојаните претставници на земјите членки во ЕУ) каде е дискутирано и прашањето за...

Котеска: Заев и Димитров се неспособни и историски штетни

Професорката Јасна Котеска смета дека Преспанскиот договор е огромно промашување а премиерот и шефот на дипломатијата се штетни и неспособни. "Да молчев кога ВМРО хараа...

Николов најавува нов идентитет за Заев

Лидерот на Македонското движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов најавува нов идентитет за премиерот Заев. Николов нема да му дозволи на Заев да ги...

Последни вести

Героски прашува дали е веќе договорен тендерот за нов клинички центар

Новинарот Бранко Героски во текст со наслов: "ДАЛИ ВЕЌЕ Е ПОЗНАТ ДОБИТНИКОТ НА ТЕНДЕРОТ ЗА НОВИОТ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР?", прашува дали јавноста ќе биде сведок...

„Отиде датумот море хеј“ (ВИДЕО ПАРОДИЈА)

Неуспехот на министрите за надворешни работи и за европски прашања на земјите-членки на Европска унија да се усогласат на состанокот на Советот...

Петир: Македонија требаше да почне преговори со ЕУ уште пред 10 години

Поранешната хрватска европратеничка Маријана Петир уште еднаш ја обвини Европска унија за двоен аршин кон Македонија. „ЕУ покажа двојни...

Борјан Јовановски со совет до француската дипломатија

Новинарот Борјан Јовановски преку Твитер ја советува дипломатијата на Франција, која денеска опстои на своето противење за почеток на преговори со Македонија...