Потпретседателот на СДСМ Зекири со совет до ракометарите

"Во иднина повеќе со спорт отколку со политика да се занимаваат спортистите 😉 🇲🇰МК" Оваа порака веднаш по мечот кој македонските ракометари го загубија против Исланд...

Секој Грк ќе добие копија од Преспанскиот договор

Грчката влада ќе отпечати десетици илјади примероци од договорот за нормализирање на односите со Македонијасо цел да ја информира јавноста пред парламентарната дебата за ратификување...

Путин: Рускиот став за Косово е познат!

Рускиот претседател кој денеска пристигна во Белград вели  дека „познат е рускиот став за прашањето за Косово и Метохија“, пренесува Б92.

“Министерот за одбрана” не се откажува од знакот за “Обединета Македонија” (ФОТО)

На полувремето со Исланд водиме со 2 разлика (13:11) а популарниот “Министер за одбрана”, голманот на ракометната репрезентација Борко Ристовски не се откажува од...

Професор од Оксфорд зборува за неуставност и бојкот на Законот за јазици

Џејмс Петифер, професор по балканска историја на колеџот „Светиот крст“ во Оксфорд, смета дека Законот за употреба на јазиците во Македонија е...

Османи: СДСМ има договор за заеднички претседател со ДУИ! (ВИДЕО)

Вицепремиерот Бујар Османи очекува  СДСМ да си стои на договреното и на претседателските избори да излезат со консензуален кандидат за претседател на државата....

Фирма на Мијалков добила тендер од над 100.000 евра

„Агенцијата за обезбедување Секјурити Груп Сервисис, која се поврзува со поранешниот шеф на тајната полиција за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ Сашо...

Ристова-Астеруд до Фрчкоски: Жално е од „уставотворец“ да се трансформирате во „уставоубиец“

И професорката Каролина Астеруд Ристова реагира на правното толкување на професорот Фрчкоски за објавувањето на Законот за јазици и уставните амандмани без потпис од...

Средба Чавушоглу-Димитров: Турција признава име Македонија

Турција сака да ја види Македонија како 30 членска во НАТО без никакво одлагање, изјавил шефот на турската дипломатија Мевлет Чавушоглу, на...

Монаси од Света Гора во недела на протест против Договорот од Преспа

Претставници на светата заедница на Света Гора во недела во Атина ќе учествуваат на митингот за „Македонија“, на кој се очекува да биде изразено...

Последни вести

Лидерот на ММДЧП во конфликт со шефицата на канадската дипломатија за Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов влезе во директна конфронтација со една од најмоќните луѓе во Канада, министерката за надворешни...

Како Мицкоски ги убедил партнерите за предвремени избори ?

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски добил поддршка од партиите кои се дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори. Дел од партиските лидери биле...

Фала Димитров: Македонката што ги победи Грците во САД остана без националност

Ана Дукоска, Македонката што го победи моќното грчко лоби во Конгресот на САД остана без правото да биде Македонка по националност. Користејќи го хаштагот #ПрашувамЗаСебе...

Адвокат Митровски: Каде гореше за ваква шверцерска објава на законот за јазици

Адвокатот Јанаки Митровски смета дека власта не е сигурна дека ќе победи на изборите и затоа на шверцерски начин е донесен Законот за јазици. Според...