Од корона почина заменик-градоначалникот на Скопје

Енвер Малиќи, заменикот градоначалник на Град Скопје, починал денеска во болница откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а...

Македонија, која го смени името, сега е пак уценета (ВИДЕО)

Познатиот српско-канадски филмски режисер, продуцент, писател, политички коментатор, телевизиски водител и активист Борис Малагурски во емисија на...

Пандемија – најпребаруван збор во 2020 година

Во годината кога повеќе од 1,4 милиони луѓе ширум светот починаа од Ковид-19, „пандемија“ беше најбараниот збор во речниците со барање...

360 степени: Во очекување на вакцина Македонија ќе добие донација фрижидери за нејзино чување

Американска фондација сака да донира фрижидери за вакцините против ковид-19 во Македонија, дознава 360 степени. Станува збор за...

Натпартиските протести прераснуваат во блокада!

Натпартиските простести кои синоќа се одржаа во 11 градови од денес прераснуваат во блокади во главниот град. ВМРО-ДПМНЕ вчера...

Меркел: Албанија ќе почека, Македонија треба да се договори со Бугарија

Канцеларката Ангела Меркел на вчерашната видео-конференција со парламентарците од европскиот континент изрази надеж дека Македонија се уште има шанси...

Бетмен Велит и македонските “фејсбук мудреци” за наоѓање мани

Архитектот и инфлуенсер Богдан Илиевски познат како Бетмен Велит до проста но сурова анализа на современото "Македонче" кому не му се допаѓа ништо и кое...

Полноќна објава од Филипче: 32 починати и 336 нови случаи на Ковид-19

Првпат од почетокот на епидемијата, министерот за здравство Венко Филипче дури на полноќ го објави билансот од последното деноноќие од борбата со...

Организиран криминал во Македонија: Се крадат тела на починати од Ковид19

Кичевскиот адвокат Фатмир Емрулау со вџашувачка информација за болницата во Гостивар. "Во Гостивар се крадат телата на умрените од Ковид19 вид, со цел да се...

Јачева-Улчар: Свестете се, Македонци! Коренот ќе ни се сотре!

Професорката Елка Јачева-Улчар, научен советник во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ од Скопје, со драматично предупредување за „патоказот“ за Договорот со...

Последни вести

Игор Џамбазов ја дефинира националноста и јазикот на Каракачанов

Колку се апсурдни и неприфатливи барањата од Софија покажува и Шоуменот Игор Џамбазов кој не може да ја премолчи атаката на бугарските власти кон...

Трпешев: „Другари и другарки, ние, Бугарите сме криви пред вас

„Другари и другарки, ние, Бугарите сме криви пред вас. Ние Бугарите дозволивме на фашистите да се здружат со Германците и да не потиснат од...

Апасиев: Замислете македонец министер да преговара дали Скедербег бил Турчин или Албанец

„Замислете ваква ситуација: Република Албанија да има министер за надворешни работи етнички Македонец и тој, во име на сите Албанци, да преговара...

Почина Лазо Голужа, творецот на легендарната „Квискотека“

Творецот на легендарната „Квискотека“ Лазо Голужа почина на 85-годишна возраст, потврдил неговиот син Доминик за хрватски медиуми. „Квискотека“...