Ѓорчев достоинствено со поддршка за Силјановска

По изборот на Гордана Силјановска за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев иако беше поразен во партиска трка ја подржа нејзината кандидатура. Ѓорчев се...

Мицкоски: Честито професорке – одиме на победа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук го честиташе изборот на професорката Гордана Силјансовска Давкова за претседателски кандидат откако таа доби убедлива поддршка...

Кандидатката на понижените и омаловажените најави победа за Македонија

Кандидатот на здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова која ја доби поддршката од конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за кандидат за претседател вечерва...

Гордана Силјановска избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседателските избори

Со гласовите на 408 делегати кои гласаа „за“, од вкупно 519 професорката Гордана Силјановска убедливо е избрана за кандидат на партијата ВМРО-ДПМНЕ...

Македонското знаме на „НБА Ол стар“ – на патиките на Џеди Осман

Кошаркарот на Кливленд кавалирс, Џеди Осман, во чест на родната земја Македонија и на Турција, за која настапува, на левата патика го...

Заев прими честитки за поканата во НАТО од Харадинај

Премиерот Зоран Заев и членовите на делегацијата на Владата, во рамките на Минхенската конференција за безбедност се сретнаа со косовскиот премиер, Рамуш Харадинај.

Реакции во Грција по изјавата на Рама за промена на границите

Грчката опозициска Неа демократија реагираше на коментарите на албанскиот премиер Еди Рама, дека Атина и Тирана разговараатза потенцијални промени на границата, јавува грчки „Катимерини“.

Заевизмот е ментална матрица, вели Силјановска

На денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која се одлучува кој од 9 пријавени ќе биде кандидата на оваа партија за претседател на државата, професорката...

Силјановска: Претседателот да има помали привилегии, владата помалку министерства

Професорката Гордана Силјановска на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која се одлучува кој од 9 пријавени ќе биде кандидата на оваа партија за претседател...

Бучковски: Кон ЕУ Македонија ќе оди рака под рака со Бугарија

Бугарија треба да биде не само нашиот советник, туку и партнер на патот на Македонија кон членство во Европската унија, вели поранешниот...

Последни вести

Легендата Блага Петревска сака победа на Гордана Силјановска

Македонската фолк легенда Блага Петревска која никогаш досега не дала јавен коментар за некое политичко прашање денеска јавно изрази поддршка за професорката Гордана Силјановска...

Норвешка не е во ЕУ, но, вели Заев, ќе нè поддржи поради посветеноста на...

Премиерот Зоран Заев на Твитер информира за средба со својата норвешка колешка Ерна Солберг, чија земја и понатаму ќе ја поддржувала Македонија,...

„Комити“ до „неразбраните трговци“: Ова е Македонија. Ние сме Македонци

Навивачите на Вардар на денешниот натпревар со Веспрем од ракометната Лига на шампионите во СЦ „Јане Сандански“ преку транспарент им се обратија...

Идните генерации ќе ги почувствуваат придобивките од Преспански договор, вели Бучковски

Поранешниот македонски премиер Владо Бучковски ја оценува промената на името на државата како „тежок компромис со висока цена“, но, според него, идните...