400.000 Руси имаат „втор дом“ во Бугарија

Русија е главен стратешки партнер на Бугарија во областа на туризмот. Интересот за Бугарија како најпосакувана туристичка дестинација има постојано ниво во последниве години,...

Заев прифаќа меѓународна истрага за „Диво Насеље“

Македонскиот премиер Зоран Заев изрази подготвеност на Владата да се покрене меѓународна истрага што би го расчистила случајот „Диво Насеље“, во кој скопскиот Кривичен...

Проектот што лови лажни вести призна нова сопствена дезинформација

Проектот F2N2 кој со финансиски средства на американската амбасада во Скопје има за цел да следи лажни вести и дезинформации за два дена два...

Апелација ги одби сите жалби на притворените за настаните од 27 април

Пратениците од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов остануваат во Истражниот затвор Шутка, одлучи скопскиот Апелационен суд. Освен нив, во притвор остануваат...

Професор на кралски универзитет: Со Северномакедонци не делам ист идентитет

Гоце Андревски, професор по стратегии на Смит школата за бизнис на канадскиот Кралски Универзитет ги прекинува релации со Северномакедонците. "Моите професионални врски и идни ангажмани...

ДОМ бара забрана за дизел возила во центрите на македонските градови

Коалициониот партнер на СДСМ на Лиле Поповска од владата бара да забрани користење на дизел возила во централните зони на Скопје и други поголеми...

Вработените од Еврокомпозит најавија штрајк со глад

Работниците на Еврокомпозит кои во шатори спијат пред Влада денеска се обидоа да ја блокираат Илинденска за да извршат притисок за средба...

Уште еден милионски скандал во образование

Aлфа ТВ открива нов голем финансиски скандал. Министерството за образование и наука во четири очи склучила два договори тешки околу 5,3...

Со коњи од Крит до Солун за да ја одбранат Македонија од „Скопјаните“!

Протестот најавен за утре во Солун, очигледно, побудил интерес и во (нај)оддалечените делови на Грција, како што е, на пример, островот Крит, од каде...

Договор со Бугарија на 1-ви август, бугарска предходница е веќе во Скопје

Постои голема веројатност договорот со Бугарија да биде потпишан на први наместо на втори август, дознава expres.mk од извори во Софија. Причината е да се...

Последни вести

Владата дава 780 илјади евра на човек-фирма за да средува државно цвеќе

Контраверзниот договорот со владата го добила фирмата „Триста груп“ и е со времетраење од три години, пишува неделникот Фокус. Според медиумот на тендерот се пријавила...

Фросина Ременска потврди дека новата министерка за финансии има кривична пријава од МВР

Заменик спикерот на македонскиот парламент Фросина Ременски ги потврди информациите на порталот Лидер кој вчера објави дека идната министерка за финансии предложена од СДСМ...

Пиварница од Косово направила етикета што асоцира на Голема Албанија

Етикета што асоцира на „Голема Албанија“ осамна на пиво што го промовира пиварницата од косовскиот град Пеќ, пишува српскиот весник „Србија данас“.

Објавен исказот на Орце Камчев: Многумина нема да заспијат ноќва

Исказот на Орце Камчев во oбвинитeлcтвoто што вечерва го објавува порталот „Инфомакс“ ја oткpива целата виcтинa за случајот „Peкeт“. Во исказот Камчев посочува многу имиња...