Каракамишева има две прашања за осумтемина пратеници

Професорката Тања Каракамишева поставува две прашања до оние пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за започнување на уставните измени согласно Преспанскиот договор и направија низа...

Нов напад врз Мизрахи: Се однесувала глупаво како за Еврејка

Нова навреда во која се споменува нејзиното еврејско потекло за техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи. Овој пат навредата дека се однесува...

Апасиев за шверцерски донесениот ЗЈО: ЕУ, Кале, Прибе… Бекнете нешто бе, ќе ни снема...

Користејќи реплика од култниот македонски игран филм „Тетовирање“, Димитар Апасиев од Левица ја повика „меѓународната“ да реагира за шверцерски донесениот Закон за...

Речиси секој втор Бугарин не се чувствува граѓанин на ЕУ

Одвај секој втор бугарски граѓанин, поточно само 52 проценти од околу 7 милиони Бугари, се чувствуваат себеси граѓани на Европска унија, покажува...

Кој и зошто воведе ставка од 31 % во сметките за вода?

Унијата на потрошувачи на Македонија (УПМ) прашува кој дозволи да се воведе нова ставка во сметката на ЈП „Водовод и канализација“...

Додека СДСМ и ДУИ му предвидуваат пуч, Мицкоски добива важна поддршка

Додека високи претставници на СДСМ и ДУИ брифираат за раскол во раководството на опозицијата лидерот на ВМРО - ДПМНЕ добил значајна внатрепартиска поддршка од...

Апелација со контра пријава против Русковска – се заканувала преку СМС

Апелациониот суд ќе ја пријави обвинителката Вилма Русковска во МВР за заканувачката СМС што ја испратила до еден...

Притворот за Дурловски удар и врз светската кариера на сопругата Ана

Приведувањето и одредениот притвор од 30 дена за оперскиот пејач Игор Дурловски е удар и врз успешната кариера на неговата сопруга, светски познатата сопранистка...

Македонците претпочитаат Заев да остане премиер, цени бугарски колумнист

Костадин Филипов, некогашен долгогодишен дописник на Бугарска национална телевизија (БНТ) од Скопје, од анкетата на Телма за можните претседателски кандидати во Македонија...

„Балкан Инсајт“: Македонија ја ограничува слободата на медиумите

„Македонската влада и опозиција го користат бурниот период околу претстојниот референдум за името, за повторно да се воведе рекламирање финансирано од државата, кое беше...

Последни вести

Тачи бара истрага за црни пари од Блискиот исток по влез во владата...

Средбата меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во клубот на пратениците во Скопје донесла конкретно барање како предуслов...

Амбасадата на САД за пресудата за судијата Панчевски: Позитивен чекор напред!

Американската амбасада во Македонија ја поздрави пресудата за поранешпниот претседател на Кривичниот суд во Скопје, Владимир Панчевски, кому Основниот суд во Велес...

Ракометарот Филип Лазаров позитивен на коронавирус

Филип Лазаров, кој за ракометната репрезентација на Македонија има 47 настапи и 133 гола, има позитивен тест на Ковид-19, потврдија од неговиот...

Порака до ДУИ, АА, Алтернатива, БЕСА, ДПА: Гласот за СДСМ е глас за Мијалков…

Според екс амбасадорот и политички аналитичар Арсим Зеколк поддршката на партиите предводени од Ахмети, Села, Гаши, Касами, Тачи за влада на Заев и СДСМ...