Километарски колони на патот Гостивар – Кичево

Неколку помали инциденти предизвикаа попладнево долги колони на патот Гостивар - Кичево пред раскрсницата кон Маврово. Метежот на патот продолжува и од оваа точка кон...

Шпекулации: Договорено било Република Северна Македонија?

Група на Фејсбук која се нарекува Македонски национален фронт(МНФ) тврди дека од инсајдерски информации дознава дека било договорено идното име на земјава да биде...

Цветанова до Фрчкоски: Суштината е во правото на самоопределување

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова му реплицира на ексминистерот за внатрешни и за надворешни работи Љубомир Фрчкоски за изјавата дека Македонија е „измислена“...

Дали Косово ќе се смилува за нашите патлиџани?

Министрите за трговија и за земјоделство на Македонија, Србија, БИХ и Црна Гора денес во Белград ќе се обидат да најдат заеднично решение на...

Ристеска до Ангеловска: Во живо да гледаме како се троши буџетот

Шефицата на Центарот за истражување и креирање политики Марија Ристеска и постави неколку предизвици на новата министерка за финансии Нина Ангеловска. Покрај барањето за промени...

Димитров на Алсат М: Треба да ја завршам мисијата

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров синоќа во студиото на телевизија Алсат М рече дека нема намера да даде оставка бидејќи,...

„Парите назад кај граѓаните“: Над 3 милиони евра за над 2 милиони граѓани од...

На сметките на над 16.000 граѓани исплатени се парите од повратот на 15 отсто од ДДВ, соопшти СДСМ.

Османи: Да се фокусираме на спроведување на договорот со Грција

„Во наредниот период треба да се фокусираме на спроведување на договорот со Грција, но и за итни реформи што треба да се направат за...

Гугл ги дискриминира жените

Три жени кои работеле во Гугл поднеле тужба против технолошкиот гигант, тврдејќи дека на жените им плаќа помалку од мажите за иста работа. Во тужбата...

Џејсон Мико: Сите референдумски закани на Камбовски!

Владо Камбовски и во далечната 1999 година се заканувал на едно референдумското изјаснување. Пред речиси 2 децении тој бил против прогласувањето на независност на Словенија...

Последни вести

Котлар до Османи: АСНОМ е темелот на државноста, а не договорите од Преспа и...

Историчарката Наташа Котлар реплицира на изјавата од министерот за евроинтеграции Бујар Османи дека основа на државноста на Македонија се договорите од Преспа...

Не било македонско знаме, на Аризона било!

Откако министерката за одбрана на социјалните мрежи шеруваше фото-вест дека за време на престојот на македонска делегација на носачот на авиони...

Да се почитува мислењето на Венецијанската комисија, порачува Тимоние

„Кога бараме мислење од некого тоа мислење треба да се земе предвид или парцијало или целосно, затоа што сметаме...

Груби: Правото на мајчин јазик е дадено од Господ

Во гостување на „Топ тема“ на „Телма“ Артан Груби изјави дека нема потреба да се дискутира за Законот...