Тетовчанец роден во 1992 година е шеф на Комисијата за верски заедници

Тетовчанецот Дарјан Сотировски е новиот директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. Тој на денешната владина седница бил избран да...

СДСМ се пофали: Платите зголемени за 2000, пензиите за 1400 денари

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов тврди дека за само две години просечната плата, според официјалните податоци на Државниот завод за статистика, пораснала за над...

Македонска заедница во Малта за Денот на независноста наградува со посета на островот

Македонска заедница во Малта, организација што обединува 12.000 Македонци што живеат и работат во членката на Европска унија, за Денот на независноста...

Ганиу ја потврди победата во Чаир, за БЕСА е нов узурпатор „од СДСМ“

Кандидатот на ДУИ, Висар Ганиу, по денешното прегласување ја потврди победата на изборите за градоначалник на општината Чаир, а противкандидатот од БЕСА, Зекирија Ибрахими,...

Мифтарај: Оние што војуваа во Куманово беа обични платеници 

  Познатиот албански публицист Кастриот Мифтарај изјави дека „оние кои војуваа во Куманово“ не заслужуваат да се наречат херои. „Вистината можеби боли, но според мое мислење...

Ердоган бара 450 „ѓуленисти“ од Албанија

Турските власти доставиле 450 барања за екстрадција на турски државјани од Албанија, но Тирана молчешкум ги отфрла овие барања, тврди Лоренс Ванѓели во дебата...

Спогодбата за името е готова, Ципрас ја анализира

Нацрт спогодбата за спорот за името е подготвена, има околу 20 страници и се наоѓа во рацете на Алексис Ципрас, објави грчкиот информативен портал...

Котлар: Комисијата со Бугарија атакува на 73-годишната научна продукција во Македонија

Наташа Котлар, виш научен соработник во Институт за национална историја (ИНИ), реагира на изјавата на шефот на македонскиот дел од заедничката комисија со Бугарија,...

Села убеден дека предвремени парламентарни ќе има!?

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села денеска од Велес рече дека најверојатно ќе има предвремени парламентарни избори, јавува ТВ21. И...

Убиен лидерот на самопрогласената Донецка Народна Република

Лидерот на самопрогласената Донецка Народна Република (ДНР), Александар Захарченко, загина во експлозија во ресторан во центарот на Донецк, потврди пратеникот на Народниот совет на...

Последни вести

Русковска потврдила: Веродостоен е записникот за изјавата на Камчев објавен од Инфомакс

Новинарот Саше Димовски кој важи за добро информиран кога станува збор  за настаните во македонското пpaвocyдство утринава ја...

Владата дава 780 илјади евра на човек-фирма за да средува државно цвеќе

Контраверзниот договорот со владата го добила фирмата „Триста груп“ и е со времетраење од три години, пишува неделникот Фокус. Според медиумот на тендерот се пријавила...

Фросина Ременска потврди дека новата министерка за финансии има кривична пријава од МВР

Заменик спикерот на македонскиот парламент Фросина Ременски ги потврди информациите на порталот Лидер кој вчера објави дека идната министерка за финансии предложена од СДСМ...

Пиварница од Косово направила етикета што асоцира на Голема Албанија

Етикета што асоцира на „Голема Албанија“ осамна на пиво што го промовира пиварницата од косовскиот град Пеќ, пишува српскиот весник „Србија данас“.