Џамбаски: Да се забрза издавањето државјанства на Бугарите во Албанија

  Просрпските медиуми во Македонија го компромитираат договорот за добрососедство, вели бугарскиот европратеник. Написите во Македонија дека Албанија не го признава бугарското малцинство се реакција на...

Расте бројот на милионери во светот, во Македонија има 36 супербогати

Бројот на милионери во светот минатата година се зголемил за речиси осум проценти, и сега има 16,5 милиони луѓе со богатство над еден милион...

По стапките на претците од Егејска Македонија (3)

Сиреја Ајтеш, внука на раселени македонски муслимани од костурските села, каде мултиетничкиот соживот меѓу Турци, Власи, Македонци, Албанци и понекој Грк биле секојдневие, се...

Роми бараат нивните луѓе во власта да ги заштитат од именување како „Цигани“

Активистот за правата на Ромите , Дехран Бислим денеска од ромските претставници во Владата и Собранието Самка Ибраимовски и пратеникот Курто Дудуш да преземат...

Единствена членка на ОН што нема кратко име е Македонија

Република Македонија е единствената земја на светот од члените на Организацијата на Обединетите Нации која што нема кратко име. Во графата од официјален документ на...

Бојко Борисов бара права за „бугари“ во Албанија

  Во телефонски разговор, бугарскиот премиер го повикал албанскиот колега Еди Рама да се заложи за закон што ќе ги гарантира правата на бугарското малцинство...

Секој шести компјутер во Македонија инфициран – проверете го вашиот

Македонија е втората земја во Европа според бројот на инфицирани компјутери, објави провајдерот на програми за заштита од компјутерски вируси Нортон. Според мапата на оваа...

Една изјава, илјада прашања!

Задоволство ми е е да го поздравам вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Никола Димитров во седиштето на...

Вежби на палестинската полиција

Палестинска полиција за време на воена вежба на полициската академија во Хамас во Кан Јунис, на југот на Газа.  

Турчинка во потрага по македонските корени (2)

Првиот дел од приказната за младата Турчинка беше објавен вчера. До 1924 година, околу 1.5 милиони православни христијани од Анадолијата и 356.000 балкански и критски...

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...