Деца од Струмица понудија идеи за Коридорот 8 (ВИДЕО)

Додека бугарските и македонските политичари бараат финансирање за Коридорот №8, деца од Струмица веќе имаат подготвени проекти како транспортната поврзаност помеѓу Бугарија и Република...

Македонци од Австралија сакаат да го купат споменикот на Ќосето

Копретседавачот на Светски македонски конгрес-Австралија, Џим Стефаноски, и Горан Котев покажаа интерес за зачувување на споменикот на Андон Лазов Јанев-Ќосето и за негово безбедно...

Опозицијата кабает за блокираните реформи и планот 3-6-9

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, не знае колку проценти од планот 3-6-9 е реализиран, но мисли дека спроведени се многу повеќе мерки од...

Стојанче Ангелов: Споменик на Ќосето – да, но пред Судот – не

Лидерот на Достоинство, поранешниот полициски генерал Стојанче Ангелов, смета дека Анфон Лазов Јанев-Ќосето е херој на македонската борба за слобода, лојален припадник, бескомпромисен борец...

Спогодбата за името тргнала кон Скопје, Коѕиас ќе дојде по неа

Нацрт-спогодбата е подготвена, доставена е од грчкото МНР до грчката Влада и веројатно прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на грчката...

Османи во Бања Лука не заминал како Европеец, а не како Албанец

Одлуката да не одам во Бања Лука ја донесов како европеец, а не како Албанец, вели вицепремиерот за евроинтеграции кој на регионален самит за...

Македонскиот „токмак“ Ристо Петревски за македонскиот идентитет (ВИДЕО)

Борачот Ристо Петревски од Торонто преку видео порака се обраќа до сите Македонци во светот да опстојат на одбраната на македонскиот идентитет. Петревски, кој учествува...

Мицотакис ја искара Меркел за „македонски“

„Не е од помош“ изборот на германската канцеларка Ангела Меркел да го нарекува „македонски“ премиерот на Македонија, Зоран Заев, на средбата што ја имаа...

Кекеновски: Продолжува двоглавата извршна власт

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски на својот Фејсбук профил реагираше по повод одлуката на вице-премиерот за европски интеграции да не отпатува на меѓународна конференција во...

Не можеш надвор да имаш име А, а внатре име Б, вели Коѕиас

Нацрт-спогодбата е подготвена, доставена е од грчкото МНР до грчката Влада и веројатно прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на грчката...

Последни вести

Изум на македонски студенти, награден со злато во Сеул

Изум на шестмина студенти од Машински факултет при УКИМ во Скопје освои два златни медала на 12. меѓународна изложба на иновации „KIWIE...

Таравари најавува „Албанска пролет“

Ако на Косово победи движењето Самоопределување на Албин Курти, ќе осамне нов ден за Албанците, убеден е гостиварскиот...

Обвинителите на СЈО ги чуваат предметите !?

Иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, обвинителите од СЈО денеска се...

Катица Јанева е болна

Адвокатката Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ21 изјави дека е влошена здравствената состојба на Катица Јанева која од 21...