Се јави и српскиот принц Антоние, не навреди на грчки јазик

Свој коментар за враќањето на српските дипломати од Скопје и инцидентот меѓу Македонија и Грција деновиве даде и принцот Антоние, кој се претставува како...

Холандија против преговори на ЕУ со Албанија

Холандскиот парламент го блокираше почнувањето на разговорите за пристап на Албанија со Европската Унија. Повеќе од половина од пратениците, 76 од 150 го блокираа почетокот...

„Македонски манифест“ до амбасадорите: Притворените не се терористи

„Македонски манифест“ упати протестно писмо до амбасадорите во Скопје, барајаќи од нив непристрасно расветлување на случајот „36 терористи“, како што го нарекуваат притворањето учесници...

Амбасадорот на САД во Грција не се видел со Заев – само нуркал на...

Џефри Пјат, амбасадорот на САД во Грција, на новинарско прашање Во разговор за агенцијта АНА-МПА, американскиот амбасадор во Грција дементираше дека се...

Нема средба Заев-Мицкоски, ќе има избори!?

Плусинфо ексклузивно дознава дека премиерот најверојатно нема да се сретне со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ околу уставните измени предвидени со преспанскиот оставка. Речиси е извесно дека...

Холандија дава „зелено светло“ за Македонија, „црвено“ за Албанија за ЕУ

Холандскиот парламент заклучи: црвено светло за Албанија, зелено светло, без дополнителни услови, за Македонија во однос на одлуката за датум за...

Париз му порача на Трамп: Оставете ја нашата нација на мир

Француската влада го повика Доналд Трамп да не се меша во француската политика откако американскиот претседател објави твитови за протестите и за Парискиот климатски...

Тричковски: Крушевската република е глупантропска ѓурултија против народот

Фејсбук статус на новинарот Бранко Тричковски во пресрет на „Илинден“: „Пред да се крене востанието, Крушево бил слободен град,...

Нападнато седиштето на опозицијата, осомничени „шарените“

На својот Фејсбук-профил вчера пред полноќ портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, објави фотографии од, како што вели, кукавичкиот напад на штабот на опозициската партија. На...

И Гинекологија доби двојазични печати

Економскиот директор на Универзитетската клиника за гинекологија, Валон Бела, на  својот профил на Фејсбук се пофали дека и во Клиниката за гинекологија започна спроведувањето на двојазичноста.

Последни вести

Котлар до Османи: АСНОМ е темелот на државноста, а не договорите од Преспа и...

Историчарката Наташа Котлар реплицира на изјавата од министерот за евроинтеграции Бујар Османи дека основа на државноста на Македонија се договорите од Преспа...

Не било македонско знаме, на Аризона било!

Откако министерката за одбрана на социјалните мрежи шеруваше фото-вест дека за време на престојот на македонска делегација на носачот на авиони...

Да се почитува мислењето на Венецијанската комисија, порачува Тимоние

„Кога бараме мислење од некого тоа мислење треба да се земе предвид или парцијало или целосно, затоа што сметаме...

Груби: Правото на мајчин јазик е дадено од Господ

Во гостување на „Топ тема“ на „Телма“ Артан Груби изјави дека нема потреба да се дискутира за Законот...