Дурловски: Трема, емоции, љубов по “најважниот ден”

Оперската ѕвезда Игор Дурловски кој вчера по апсењето за тероризам по 7 месеци се врати на сцената на МОБ во операта Турандот денеска им...

Советник на Заев за поинаков начин на решение на името

Советникот за мултикултура на премиерот Заев јавно предлага да нема ревизија на уставот за да се смени името туку процесот да се води преку...

Плусинфо.мк: Недостоинствено решение, со задолжителна промена на кретенскиот идентитет, молам! Итно!

Во својата најнова колумна за порталот плусинфо.мк високиот функционер на СДСМ Мирослав Грчев се занимава со прашањето на идентитетот односно со таканаречениот "вмровски" идентитет. "Недостоинствено...

Бутарис: Ме клоцаа по цело тело

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис кој вчера беше нападнат од ултрадесничарски активисти се опоравува во болница по здобиените повреди на главата и на екстремитетите. „Ме...

Богов си оди, парламентот утре избира нов гувернер

Мандатот на актуелниот гувернер на  Народната банка на Република Македонија, Димитар Богов, истекува утре. Собранието на утрешната седница треба да произнесе по предлогот на претседателот...

Ципрас доби повик од Белата Куќа за Македонија

Веднаш откако грчката влада го одби предлогот за Илинденска Македонија, премиерот Ципрас доби телефонски пивик од Белата Куќа. Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер...

Вицепремиерот Османи во Тирана за законот за јазици

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, вчера во Тирана имал средба со албанскиот претседател, Илир Мета. Албанските медиуми јавуваат дека на средбата било разговарано...

Кој сака да го убие Ердоган!?

Турската дијаспора и западните разузнавачи предупредија на обидот за атентат врз претседателот Реџеп Тајип Ердоган за време на неговата претстојната посета на Босна и...

Почина Љубомир Вељковиќ-Раф

Во 75 година од животот, вчера во Скопје почина долгогодишниот новинар на Македонското Радио, Љубомир Вељковиќ-Раф. Кариерата ја започна на Втората програма на Радиото во...

Како “булдожерот” Холбрук ќе го решеше спорот за името

Претседателот на Обединетата Македонска Дијаспора Методија Колоски објави предавање на американскиот амбасадор Ричард Холбрук чија булдожер дипломатија ја заврши војната во поранешна Југославија. Во март...

Последни вести

Котлар до Османи: АСНОМ е темелот на државноста, а не договорите од Преспа и...

Историчарката Наташа Котлар реплицира на изјавата од министерот за евроинтеграции Бујар Османи дека основа на државноста на Македонија се договорите од Преспа...

Не било македонско знаме, на Аризона било!

Откако министерката за одбрана на социјалните мрежи шеруваше фото-вест дека за време на престојот на македонска делегација на носачот на авиони...

Да се почитува мислењето на Венецијанската комисија, порачува Тимоние

„Кога бараме мислење од некого тоа мислење треба да се земе предвид или парцијало или целосно, затоа што сметаме...

Груби: Правото на мајчин јазик е дадено од Господ

Во гостување на „Топ тема“ на „Телма“ Артан Груби изјави дека нема потреба да се дискутира за Законот...