Македонија ѝ врати на Грција, со „Едно име имаме“ испратена на ЕП

„Едно име имаме“ од грлата на двеилјадната публика во салата „Парк“ во Струмица го зачини триумфот над Грција од 27:23, со кој...

Турција смирува – ќе го потпише Протоколот за Македонија во НАТО

Амбасадорот Фарук Кајмакџи, заменик-министер за надворешни работи на Република Турција во интервју за МИА, вели дека нема никаква пречка или проблем, можете да бидете спокојни,...

Некој штанца лажни вести: Овој Здравко не е Мицко!

Откако на некои портали беше објавена фотографија од Конгрес на СДСМ во 2005-та година на која, како што се тврдеше, се...

Пропадна уште еден обид на СДСМ за 2/3 мнозинство

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Магдалена Манаскова дефинитивно нема да гласа за промена на уставот. Предходно во СДСМ биле уверени дека таа е човекот што може да...

Осомничен за упадот на 27 април, уапсен во Шведска

Дејан Давидовски(39) баран со меѓународна потерница заупадот во собранието на 27 април...

Референдумот во Македонија – аларм за ЕУ

Резултатите од референдумот во Македонија треба да го вклучи „алармот за тревога и последно предупредување“ во Брисел и кај сите оние кои одлучуваат во...

Оставки во Кипар по откривањето на серискиот убиец

Министерот за правда на Кипар, Јонас Николау денеска поднесе оставка по средбата со претседателот Никос Анастасиадис. За утре оставка најави и...

„Дипломатик куриер“: Промената на државното име влијае на националниот идентитет

Американскиот магазин за меѓународни односи „Дипломатик куриер“ во написот на Алехандро Санчез насловен „Еволуцијата на имињата на земјите во 21. век“ констатира дека „таквата...

Илир Мета сам ќе се повлече, ако е тоа решение за кризата во Албанија

„Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам“, изјави на денешната прес-конференција...

Мандатот како вицепремиер му ги ограничувал компаниите, вели Анѓушев

„Земав обврска еден мандат да помогнам колку што можам. Мислам дека тоа го направив на начин на кој...

Последни вести

150.000 луѓе скенираа сметки за Мој ДДВ, за нив ќе има има и лотарија

МојДДВ покажува дека дава резултати за целта за која е наменет, односно над 150.000 луѓе активно скенираат сметки...

Цветанова: Нема разлика во иредентизмот Macedonia the Great и оној за Голема Албанија, Голема...

Поранешната министерка за култура, Ганка Самоиловска Цветанова, на Твитер постави прашање дали навистина постои разлика помеѓу концептот на Голема Албанија,...

Заев, Анѓушев кај ти е? – пишува Горан Момироски

Ниту Заев е Тито, ниту Кочо Анѓушев е Ранковиќ но една историска споредба меѓу ове два пара може да ја објаснат траорната ситуација во...

Некој овде не е нормален – наши бизнисмени сакаат да увезат работници за 100...

Претставник на компанијата „Еленица“ од Струмица смета дека компаниите остануваат без работници, а државата без луѓе врз...