Крадци однеле накит вреден милијарда евра од музеј во Дрезден

Крадци утрово провалиле во музеј во познатиот историски музеј во Дрезден однеле исклучително вреден антички наки во вредност од речиси...

Цаца Николовска: Не треба дебата за амандманите на Законот за јазици

Судиката Маргарита Цаца Николовска смета дека по ветото од претседателот Ѓорге Иванов не треба да има амандманска расправа во Собрание за Законот за употреба...

А1ОН: Индијците обесхрабрени од плагијагот на братот на Сашо Ордановски

Индиската компанија Оизом чија идеја за продукт му донесла 240 илјади евра на Ванчо Ордановски од владиниот Фонд за иновации е обесхрабрена од кражбата...

Героски: Власта во паника од приказните за Коки, Кики, Фрики …

„Еден истражен орган на Република Македонија прв пат сериозно се занимава со активностите на Коки во нашата...

Обезбедувањето се повлече, ѕвездата од Кутлеш издржа во Струмица (ВИДЕО)

Обезбедувањето на ракометниот меч Македонија - Грција не успеа да го одземе знамето со ѕвездата од Кутлеш (Вергина) кое за време на интонирањето на...

Ако оди во Прешево, Харадинај ќе биде уапсен!

По вчерашните шпекулации дека Рамуш Харадинај е поканет да го посети Прешево, остро реагирал српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ. Тој го предупреди косовскиот...

Бугарија и БиХ со поевтин бензин од Македонија

Возачите во Бугарија и во Босна и Херцеговина купуваат поевтин бензин од тие во Македонија, каде што средната цена е 1,19 евра, шест центи...

Коѕиас: Ќе треба да се пресече „Гордиевиот јазол“

„Александар Велики докажа дека мора да се пресече (Гордиевиот) јазол. Во одреден момент треба да завршиме со ваквите прашања“, изјави шефот на грчката дипломатија...

Србија во ЕУ откако ќе влезе во НАТО

„По изјавата на Ивица Дачиќ, Бугарија ќе мора да покаже посилна позиција во врска со пристапот на Србија во Европската унија“, вели поранешниот амбасадор...

Миладиновци – Штип, единствен европски автопат отворен без свечена церемонија

Автопатот Миладиновци - Штип кој го поврзува Скопје и централна Македонија со истокот на земјата е единствениот автопат и голем сообраќаен проект на Балканот...

Последни вести

Се истражува врска меѓу починато девојче и секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше пронајдено во нејзиниот дом...

Укинување на Мешовитата македонско-бугарска комисија бара „Глас за Македонија“

Итен прекин на работата на мешовитата комисија, која има за цел да ја избрише македонската нација и македонскиот јазик. бара партијата...

БАН го негира нашето право на самоидентификување

Институтот за македонска литература најостро реагира на ставот на Бугарската академија на науките дека македонскиот јазик „не постои“, т.е. дека...

Џамбазов: Како бе, не постои македонски јазик… (ВИДЕО)

Популарниот Игор Џамбазов на својот инстаграм профил нво негов стил ги демантираше Бугарите кои тврдеа дека македонскиот јазик непостоел.