Захариева: Делчев е Бугарин и тоа треба да н’е обединува

Гоце Делчев е важна личност и за двете држави и треба да н’е обединува со Северна Македонија, а не да не дели, изјави вицепремиерката и министерка...

Самка го бара местото на Мила Царовска

Од Партијата за целосна еманципација на Ромите бараат да го добијат Министерството за труд и социјална политика доколку биде сменета министерката Мила царовска.

Си Џинпинг: Ризик од втор бран на епидемијата поради „увезените“ случаи од странство

Kинескиот претседател Си Џинпинг предупреди за ризик од втор бран инфекции во земјата бидејќи глобалната пандемија продолжува да се шири, јави државната...

Ќе остане ли МПЦ македонска по референдумот!?

Согласно преспанскиот договор од 17 јуни, на кој ставија потпис министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас, употребата на терминот „македонски“, каде и како може...

Македонија меѓу ретките земји во Европа со зголемено население

Македонија е меѓу ретките земји во Европа кои што минатата година забележале зголемување на населението. Според последните податоци од Еуростат, Македонија минатата година го зголемила...

Фокус: Вице Заев ги отфрла написите на „Ла Верита“

Струмичкиот бизнисмен Вице Заев, брат на лидерот на СДСМ ги отфрла написите во „Ла Верита“ за негова вмешаност во поткуп на гласови...

Проф. Котеска „морално го уништи“ Макрадули за тендерот на жена му

Професорката Јасна Котеска со коментар на тендерот вреден 90 илјади еввра кој го добил фирма каде сопственик е и сопругата на заменик министерот Јани...

Ванковска: Шапшалската држава си игра со луѓе што не се ни обвинети

Преку примерот со актерот Владо Јовановски, универзитетската професорка Билјана Ванковска жестоко го искритикува однесувањето на институциите кон мерката притвор применета врз учесниците во настаните...

Шилегов се пофали со бојадисана ограда на клучката кај „Континентал“

За да се зголеми безбедноста на сите учесници во сообраќајот, заштитната ограда на клучката кај хотелот „Континентал“ деновиве беше бојадисана и обновена...

Заев најави нов рок за името

Не можам да кажам дека имаме договор за прашањето за името, изјави денеска премиерот Зоран Заев по завршувањето на рочиштето за „Поткуп“. - Се надевам...

Последни вести

СДСМ во одбрана на лидерот: Заев барал решенија за реформи во правосудството

По објавената бомба во која може да се слушне лидерот на СДСМ Зоран Заев како говори за предмети на СЈО, се огласи...

За Бериша Заев е белградски аргат кој вреѓа Албанци

Поранешниот албански претседател Сали Бериша, на фејбук ја сподели снимката во која Зоран Заев вели дека албанските партии не вредат...

За 27 април биле платени 500 илјади евра а нарачател бил и Сашо Мијалков...

Некогашниот шеф на скопската организација на СДСМ Љупчо Палевски под наслов "#27Април" објавува текст и документ од кој се гледа дека зад настаните на...

Спасовски: Секој глас за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска оцени дека изборите на 15 јули имаат тежина на референдумско изјаснување дали, како што рече, ќе се...