Американската војска ќе остане во Македонија до Суперкупот на УЕФА

Заедничката вежба на Американската армија во Европа и Армијата на Република Македонија во Криволак што ќе започне на 26 јули а ќе заврши на...

Идниот косовски премиер за Голема Албанија, закана и за Македонија

Основачот на ултранационалистичкото косовско движење Самоопределување Албин Курти, кој е и кандидат за премиер, изјави дека обединувањето на Косово и Албанија ќе остане една од...

Заев за прв пат ќе го дочека Хан како македонски премиер

Јоханес Хан и Рајнхард Прибе в понеделник ќе пристигнат во Скопје на средби со премиерот Зоран Заев, со владини претставници и со политичките лидери....

Кога ќе тргне нема крај: Клуни ќе заработи милијарда долари од текила

Џорџ Клуни и пријателите го продадоа брендот за текилата Casamigos на компанијата Дијаџио од Лондон за неверојатни 700 милиони американски долари, со тоа што...

Метеж и часови чекање за влез во Грција

Продолжениот викенд, а и последен во јуни, со најавите за вистински пекол ги предизвика македонските граѓани да тргнат во голем број за Грција, а...

Димитров со критика за Русија: „Москва го бранеше „Груевистан“ а не РМ“

Во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС снимено за време на посетата на Софија, министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров од Бугарија бара...

К4РА74‏: Зошто Македонија не може да стане членка на НАТО

Профилот К4РА74‏ на социјалната мрежа Твитер со интересна анализа зошто Македонија не може да стане членка на НАТО или да почне преговори за влез во ЕУ.  Според...

Драма во Гдиња, јуниорите одлични против тимот кој вреди 125 милиони евра

Македонската млада фудбалска селекција до 21 година одигра одличен меч против апсолутните фаворити за победа, јуниорите на Португалија против кои загубија со 4:2, но...

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик, вели министерот за надворешни, Никола Димитров кој неделава беше дел од македонската делегација што ја посети Софија. Шефот на...

Младите фудбалери се држат добро против Португалија на полувремето

Одличен гол на Енис Барди и многу пропусти на одбраната го одбележа првото полувреме на мечот против Португалија попладнево во Гдиња. Португалија која мора да...

Последни вести

Пиварница од Косово направила етикета што асоцира на Голема Албанија

Етикета што асоцира на „Голема Албанија“ осамна на пиво што го промовира пиварницата од косовскиот град Пеќ, пишува српскиот весник „Србија данас“.

Објавен исказот на Орце Камчев: Многумина нема да заспијат ноќва

Исказот на Орце Камчев во oбвинитeлcтвoто што вечерва го објавува порталот „Инфомакс“ ја oткpива целата виcтинa за случајот „Peкeт“. Во исказот Камчев посочува многу имиња...

Најавува ли сопругот на Ременска и прв антитерорист апсења од понеделник

Серија таинствени пораки на Фејсбук го запалија алармот во јавноста дека од понеделник МВР и Владата планираат серија апсења. Причина за загриженоста дека власта може...

Афера.бг: Орце Камчев на јахта во Варна, додека врие аферата „Рекет“ во Македонија

Знаат ли бугарските безбедносни служби дека Орце Камчев се одмора на јахта во пристаништето во Варна, прашува бугарскиот...