Три грчки сценарија за името и за Македонија

Грчкиот новинар и експерт за кризен менаџмент Јанис Пилиурас кој не е меѓу водечките новинари кај јужниот сосед дава интересна анализа за тоа кои...

Украина ѝ раскинува на Русија

Украинската Вврховна Рада ја поддржа одлуката на претседателот Петро Порошенко за укинување на Договорот за пријателство, соработка и партнерство со Русија. „Договорот за пријателство, соработка...

Нема ни благодарам од Димитров за помошта од Словенија, забележува Силјановска

Професорката Гордана Силјановска Давкова реагира за неискажаната јавна благодарност од шефот на дипломатијата Никола Димитров за помошта од Словенија за Македонија.

Македонците од Албанија: Нашиот јазик е македонски

Македонското друштво „Илинден“ – Тирана во име на Македонците во Република Албанија, најостро го осудува ставот на Бугарската академија на...

Ограничување на последиците од Преспанскиот, приоритет на владата на Мицотакис

Ограничување на негативните последици од Договорот од Преспа е еден од седумте итни приоритети на грчката Влада во однос Министерството за надворешни рабои на...

Заев му порача на Османи да го научи Законот за знамиња

После толку години зборување за Законот за употреба на знамиња, треба да го научиме, му го порача премиерот Зоран Заев на Бујар Османи...

СБ на ОН: Со нападите Сирија се враќа во камено доба

На барање на Русија денеска се одржува итна седница на Советот за безбедност на ОН, во врска со нападите на САД, Велика Британија и...

Бугарски политичар: БПЦ дипломатски, но категорично ја одби МПЦ

Радан Канев, потпретседател на партијата Демократи за силна Бугарија, не е одушевен од пораките од вчерашното заседание на Синодот на Бугарска православна црква (БПЦ)...

Страв од ново вето: Горна Република или ФИРОМ решенија за името

Унгарскиот портал Делхир.инфо објавува дека македонската влада и покрај поддршката од САД и ЕУ се плаши од ново вето од страна на Грција, во...

Утре Новогодишен базар на ракотворби во хотел „Континентал“

Близу 100 изработувачи на ракотворби од сите краишта на Македонија утре ќе ги претстават своите креации и идеи за уникатни новогодишни подароци на Новогодишниот...

Последни вести

Завршува изборната кампања, од вечерва молк

Вечер започнува предизборниот молк пред одржувањето на предвремените парламентарни избори,закажани за в среда. Денеска, на последниот ден од изборната...

Му намигнува ли Зоран Заев на Зијадин Села?

Веќе нема шанси за коалиција со ДУИ затоа што опциите, наспроти првиот опонент на ДУИ, Алијансата на Албанците и Алтернатива се блиску...

Али Ахмети: Време е Албанец да ја предводи Македонија

Ние, Албанците сме еднакви граѓани на Северна Македонија и придонесуваме многу. Сега е историски момент за да ја предводиме...

Денес се слави Петровден, утре празникот на Св. Павле

На денешниот црковен празник, верниците одат во Црква а оние кои се придржувале до петровденските пости се причестуваат. На овој ден...