Фаќајте сенка, првиот топлотен бран пристигна

Во Македонија следува период на претежно стабилно и многу топло време. Мaксималните температури ќе бидат над 30, а долж Повардарието и над 35 степени....

Грчкиот и бугарскиот претседател од Атина со барања до Македонија

Бугарија и Грција ќе продолжат да работат заедно во интерес на посилна и постабилна ЕУ затоа што тоа е иднина за Европа а во...

Софија не го негира македонскиот идентитет, и брои лоши извештаи во медиумите

Во македонските медиуми имало дури 175 негативни извештаи во првите  24 часа по посетата на премиерот Заев на Софија, вели бугарската вицепремиерка и министер...

Заев има уште 77 денови за албанскиот јазик или нема да биде премиер

Новата влада предводена од Зоран Заев има 100 дена да го усвои законот за поголема употреба на албанскиот јазик а ако тоа не се...

Здравко Чолиќ и Горан Бреговиќ биле агенти на УДБА?

Најголемите музички ѕвезди од поранешната Југославија, но и сегашните икони на овие простори биле соработници на Тајната служба на СФРЈ, се вели во книгата...

Фејсбук во војна со велешките хакери што ја урнаа Хилари Клинтон

Социјалната мрежа Фејсбук во последниве два месеци затворила преку 30 фејсбук профили и групи од Македонија кои што влијаеле на американската публика на политички...

Македонија ги прекинува рекламите на Би – Би – Си и Си – Ен...

Грчката организација „Македонска лига“ објави дека новата македонска влада ги прекинала договорите со британскиот радио - телевизиски јавен сервис Би - Би - Си...

Балканот со помала закана од тероризам отколку Франција, Британија и Белгија

Исламскиот радикализам на Балканот е реална закана која што се преувеличува, тврди лондонскиот Меѓународниот Институт за статегиски студии (ИИСС) кој ги анализира безбедносните опасности...

Македонија тема во Комисијата за разузнавање на Сенатот на САД (видео)

 Македонија била дел од темите за кои се расправало на сослушувањето во Комисијата за разузнавање на Сенатот на САД која  има задача да утврди...

СДСМ очекува ВМРО – ДПМНЕ да го поддржи СЈО кое што гони десетици нивни...

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев најави дека наредната недела неговата партија ќе предложи закони со кои ќе продолжи работата на Специјалното...

Последни вести

Героски: Заев гори од желба со Филипче да ги препознаат како нашите Фред Астер...

Новинарот Бранко Героски во својата најнова колумна на порталот „Плусинфо“ го опсервира тврдењето на лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев...

Успешно танцуваме во коронакризата, оценува Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, оценува дека Македонија во моментов успешно се справува со кризата предизвикана од ширењето на коронавирусот, опишувајќи го...

Бројот на заболени во светот од коронавирус надмина еден милион

Втори април 2020 година ќе биде запишан во борбата со коронавирусот како ден во кој бројот на заразени надмина еден милион, достигнувајќи...

Србија воведува полициски час од сабота во 13 ч. до понеделник во 5 ч.

Србија реши уште повеќе да го ограничи движењето на луѓето заради спречување на ширењето на коронавирусот, воведувајќи полициски час од сабота во...