Бивш бугарски амбасадор во Скопје: Нема ни ден одмор за бугарската простотија

Вжештувањето на македонско-бугарските односи предизвика поголем интерес на македонските медиуми за состојбите во Бугарија. Барајќи информации за спорот со Македонија во бугарските медиуми можат да...

Бензините поевтини за пола денар, дизелот на исто

Од ноќеска на полноќ за половина денар поевтинуваат бензините: ЕУРОСУПЕР БС–95 ќе се продава за 58,50 денари, а...

Кичеец почна да ја отслужува 3-годишната казна затвор во КПД Струга

По добивање на упатен акт од Основниот суд во Охрид, Зоран Милевски – Кичеец утринава влезе во Казнено поправниот дом во...

Несудениот лидер на ВМРО – ДПМНЕ тргнал слика од масакрот кај Ваташа пред...

Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев кој најави дека ќе се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ ја тргнал од својот кабинет сликата со мотиви од...

Зона на самракот – пишува Кирил Миноски

„Зона на самракот“ ( на англиски јазик The Twilight Zone) е антологиска телевизиска серија на авторот Род Серлинг, со епизоди кои што најчесто завршуваа...

Од Бугарија тврдење дека Заев сепак ќе потпише анекс на договорот (ФОТО)

Бугарски медиуми јавуваат дека македонскиот премиер ќе потпише анекс на Договорот за пријателство. Веста која ја пренесува и државното Бугарски национално радио вели дека Заев...

Османи: Ќе дадеме писмени гаранции дека немаме територијални претензии кон Бугарија

Министерот за надворешни работи, на денешната прес-конференција пред медиумите рече дека помеѓу Македонија и Бугарија постојат разлики во очекувањата од...

По 2-3 недели карантин ќе нема корона, но ќе има невработеност, глад, вели Др...

Епидемиологот д-р Драган Даниловски во интервју за Канал 5 посочи дека доколку се воведе тринеделен карантин тоа ќе го спречи...

По 112 дена Мелбурн ќе излезе од карантин

Мелбурн, главен град на австралкиската држава Викторија по 112 дена ќе излезе од карантин во среда откако не е ...

Астеруд за короната, граѓанските права, за кршење на парламентарно-демократскиот систем

Поранешна пратеничка од СДСМ, вечерва објави деталнo правно мислење за правни мерки во корона-пандемија, за граѓанските и човековите права, за непочитување на правосудниот...

Последни вести

Спасовски вчера и денес во контакт со пола Влада и раководство на СДСМ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва објави дека е позитивен на Ковид19. Вчера Спасовски беше на конгресот на СДСМ со премиерот Заев, вицепремиерите Љубчо...

Клиничката слика на министерот Спасовски е добра, тестот за Ковид19 е позитивен

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави дека е позитивен на Ковид19, дека има благи симптоми но дека има добра клиничка слика. "Почитувани, би сакал...

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...