Непотизам при вработувањето на сестрите на министрите Бектеши и Адеми

Сестра на министерот Крешник Бектеши конкурилала на оглас на МЕПСО заедно со 800 лица за 23 работни места,  а за местото самостоен кандидат за кое...

Силјановска за ИВЗ и за селективната правда во интерес на власта

По повод настаните во Исламската верска заедница, упадот, обидот за смена на поглаварот,одлуката на судот и реакција на политичките партии, се огласи...

Путин ќе им дава државјанства на Русите од Украина

Жителите на сепаратистичките региони на источна Украина Луганск и Доњецк полесно ќе добиваат руско државјанство врз основа на декрет потпишан денеска од рускиот претседател...

Силјановска: Продолжува трагикомичниот атак од транзициски икони

„Морам да кажам дека помалку делува трагикомично мене да ме обвините за некој кој има врска за транзицијата, зашто транзицијата е сѐ уште, за...

ИВЗ: Ова е пуч од Зоран Заев! (ВИДЕО)

Членот на Исламсакта верска заедница, Муамер Весели денеска  истапи со остра реторика кон Владата и кон судството, ден по настаните во ИВЗ каде...

Кирацовски со врски си ги вработи сестрата, тестот и тештата

Дури три случаи на непотизам откри Антикорупциска при вработување на блиските луѓе на генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацоски. Антикорупциска соопшти...

Во ЕЛЕМ измислиле работно место за синот на „Мира дизел“

Кај шест од вкупно 18 случаи на вработувања на блиски роднини на функционери Антикорупциска утврдила дека критериумите во огласите биле местени за кандидатот што требало...

Иванов доби две прекршочни пријави од Антикорипциска

Анткорупциската комисија одлучи да поднесе две прекршочни пријави против претседателот во заминување Ѓорге Иванов. Првата е затоа што тој незаконски и...

80 тони македонско јагнешко преку Грција влегле во Бугарија

Дури 80 тони јагнешко месо, увоз од Македонија, што не одговара на бугарските и европските стандарди, се дистрибуирани во продавниците во Бугарија,...

За Груби, пресудата за убијците на Саздо е скандалозна

Пратениците на ДУИ, Артан Груби и Ејуп Алими, ја нарекоа скандалозна судската пресуда против осудените за убиството на Никола Саздовски Саздо, кои вчера беа...

Последни вести

Кирацовски го послуша премиерот – сестра му и тештата напуштаат работа

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, вели дека по заклучоците на Антикорупциска, од работните места ќе се повлечат неговата сестра и мајката на неговата...

Власта во Скопје изгуби 55.000 гласови!

На локалните избори есента 2017 година Шилегов оствари убедлива победа уште во првиот круг со дури 141.164 гласови на скопјани, а сега,...

Новиот поглавар “нападнат” во ИВЗ, “хулиганите се со Заев” (ВИДЕО)

Претставникот на ИВЗ Муамер Вејсели ги негира медиумите кои прашуваат дали во ИВЗ бил физички нападнат новиот поглавар на ИВЗ Скендер Бузаку кој...

Министерот Бектеши спремен да плати казна, не знаел дека сестра му е уште на...

Откако Антикорупциска вчера одлучи да поднесе прекршочна пријава против минсиетсрот за Економија, Крешник Бектеши, тој рече дека е спремен веднаш да ја...